Tasarsız araçsal ağlarda hareketliliğin etkisi
Mobility impact in vehicular ad hoc networks
- Tez No: 360614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Trafik kazaları sonucunda her yıl 1.3 milyon ölüm ve 50 milyondan fazla yaralanma meydana gelmektedir. Bu kazaların en aza indirilmesi ve trafik problemlerini azaltmak amacıyla trafikte kablosuz ağların kullanımıyla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla kullanılan tasarsız araçsal ağlar başlangıçta güvenliği amaçlayan yol bilgisi, kaza durumu, şerit takibi, hız limitleri vb. uygulamaları kapsamıştır. Daha sonra sürücüye ve yolculara yolculukta bilgi verme ve eğlendirme amacıyla internet, video ve bunu amaçlayan ticari uygulamalar eklenmiştir. Bu tez çalışmasında, farklı trafik akışı ve veri oranları, paket pencere boyutu, popülasyon ve hata oranı değişimine göre tasarsız araçsal ağlarda hareketliliğin etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada araç sayısı serbest akış modeli düşünülerek Poisson dağılımına göre değerlendirilmiştir. Ayrıca Yol Altyapısında (road side unit, RSU) farklı iletim aralıkları için ağ doygunluk noktaları da incelenmiştir. Kanal durumlarının hataya yatkın oluğunu varsayarak, düğüm içerisinde her trafik sınıfına bakarak her pencere için backoff süresi, çerçeve servis süresi, bekleme süresi ve paketlerin çarpışma olmama durumundaki olasılık dağılımları hesaplanmıştır. Tez çalışması sonucunda araç yoğunluğundaki artışın bir RSU'nun kapsama alanındaki kablosuz ağın doyuma ulaşmasına ve OBU'lardaki (On board Unit) arabelleğin taşmasına neden olabileceği gösterilmiştir. Trafik yoğunluğunun artması hareketliliğin azaltmasına neden olmuştur. Trafik yoğunluğun artması ile backoff zamanın ortalama süresi ve ortalama sırada bekleme süresi artmış ve çarpışma olmama olasılığı azalmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlara bakılarak ağın doygunluk durumunu önlemek amacıyla OBU'larda kullanılan veri tiplerine, araçlar arası minimum mesafeye ve yoldaki şerit sayısına bağlı olarak RSU'nun iletim kapsamının belirlenmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents cause 1.3 million deaths and more than 50 million injuries each year. In order to reduce the number of these accidents as much as possible, there have been studies on the use of wireless networks in traffic. Initial studies of the vehicular ad-hoc networks used for this purpose include applications such as road information aiming safety, accident information, lane guidance speed limits and etc. Later studies on the subject focus on commercial based applications like internet and video in order to give information about travel to driver and passengers and to entertain them. In this study, mobility effect in vehicular ad hoc networks according to the changes in different traffic flows and its data rates, packet window size, population and error rates has been examined. Number of the vehicles is determined according to Poisson distribution taking free stream model into consideration. In addition, network saturation points for different ports in RSU are analysed. Hypothesizing that port situations are prone to errors, backoff time, frame service time, waiting time for every window and probability of distribution of non-collision in packets. As a result of this study, increase in vehicle density leads to saturation of the coverage area of RSU's wireless networks and buffer overflow in OBUs (On Board Unit). Increase in traffic density caused decrease in mobility. By the increase in traffic density, average duration backoff time and spent queueing time is enhanced, and the probability of collision is also increased. In addition, results reveal that RSU's transmission capacity needs to be determined in order to prevent saturation condition of the network depending on OBU datatypes, minimum distance between vehicles and the number of the lanes on the road.