Sismik izolasyonlu binalar için yakın fay katsayılarının gerekliliği ve yeterliliği
The necessity and the adequacy of near-source factors for seismically isolated buildings
- Tez No: 411495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Aktif faylara 15 km ve daha yakın olan bölgelerde kendisini deprem kaydının hız-zaman grafiğindeki büyük periyotlu ve büyük genlikli pulslar ile gösteren, ileri yönelim etkisine sahip yakın-fay depremlerinin etkisi altında sismik izolasyonlu binalar zorlanmaktadır. Çünkü, sismik izolasyonlu binaların periyotları bu puls periyotları gibi uzun olup birbirleriyle çakışma ihtimali bulunmaktadır. Böyle bir durumda taban deplasmanları çok fazla olabilir ve bu da izolatörlerin burkulmasına ve/veya yırtılmasına sebebiyet verebilir. Bir Amerikan yönetmeliği olan 1997 Uniform Building Code'da (UBC97) deplasmanlardaki bu artışı dikkate almak üzere yakın fay katsayıları belirlenmiştir ve deprem spektrumları buna göre büyütülmektedir. Faya olan yakınlığa ve deprem türüne bağlı olarak bu katsayıların değerleri değişmektedir. Bu tez çalışmasında, çok sayıda tarihi yakın-fay depremi altında prototip sismik izolasyonlu binaların doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizleri yapılarak elde edilen yapısal cevaplar yakın-fay katsayıları ile oluşturulan spektrumlar altındaki analizler sonucunda elde edilecen yapısal cevaplar ile karşılaştırılmak suretiyle yakın fay katsayılarının sismik izolasyonlu binalar için gerekliliği ve yeterliliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The seismically isolated buildings or structures near to the active faults, especially within 15 km vicinity of these faults, are subjected to increased demand due to the near-field effects (a.k.a the directivity effects) resulting from the long period and long amplitude velocity and displacement pulses in the earthquake records. The reason behind it is that the seismically isolated buildings have long fundamental periods like these pulse waves and may result in their coincidence. In this type of situation, the base displacement may become unnecessarily large and may lead to the buckling and/or tearing of the isolators. American Uniform Building Code (UBC 97) has specified near-source factors that take into account this increase in displacements and amplify/scale up the earthquake's spectrum accordingly. The values of these near-source factors vary with the distance of the building from the fault, soil type at the site and seismic source type. In this thesis work, in order to investigate the necessity and the adequacy of the near source factors for the seismically isolated buildings, the structural responses obtained from the nonlinear time-history analyses of the prototype seismically isolated buildings subjected to a large number of historical near-fault earthquakes, are compared with the structural responses obtained from the analyses with the spectrums established through the near source factors.