İnşaat projelerinde iş sağlığı ve güvenliği risk faktörlerinin regresyon analizi ve maliyet fonksiyonun tespiti
Determining cost function by using regression analysis of labour health and safety risk factors in construction project
- Tez No: 411496
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi inşaat sektöründeki iş kazaları ülkemiz için de büyük sorunlar teşkil etmektedir. İnsan yerine üretimin öncelikli olması, iş kazalarının artmasının temel nedenlerinden biridir. Söz konusu iş kazalarının önlenmede istenilen başarıya ulaşılamamıştır. İstenilen başarısızlığa ulaşılamamasının asıl sebebi işverenlerin ve işçilerin iş güvenliği konusunu ciddiye almamalarıdır. Bu önlemleri bir külfet olarak görmektedirler. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili gerçek veriler, iş kazalarını önlemede uygulanacak sistemde önemli bir hal almaktadır. Ülkemizde yayınlanan genel istatistik yıllıkları iş kazalarının hangi sebeplerden dolayı meydana geldiğini belirtmemektedir. Bu çalışmada 30 bina inşaatı projesi incelenip, iş güvenliği maliyetleri kalem bazında hesaplanmıştır. Ayrıca bina inşaatı ile ilgili 400 iş kazası raporu incelenerek, meydana gelmiş bina inşaat kazalarının hangi alınmamış tedbir ya da tedbirlerden meydana geldiği tespit edilmiştir. İncelenen iş kazası raporlarında, işçi sağlığı ve iş güvenliği için alınması gereken tedbirlerin birbiriyle olan ilişkisi görülmektedir. Bu raporlarda, hangi tedbirin ne kadar daha çok önemli olduğu görülmektedir. Bu çalışmayla işveren, işçiler ve diğer ilgili kişiler, hangi tedbirin ne kadar önemli olduğunun farkında olmuş olacaklardır. Verileri istatistiksel olarak yorumlayabilmek için regresyon ve pareto analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in many countries around the world, occupational accidents in construction sector constitutes great problems for our country as well. One of the main reasons behind the increase in occupational accidents is taking the production as the prime concern rather than the human factor. Requested achievement has not been reached yet in prevention of these accidents. The actual reason of this is because employers and workers do not take job security seriously. They regard job security as a heavy burden. The actual data related to worker's health and job security are getting more important in system that will be applied to prevent occupational accidents. The general statistical almanacs published in our country do not cover the reasons of the occupatinal accidents. In this paper, 30 building construction projects have been examined and the cost of job security has been calculated on an item by item basis. Also, examining 400 occupational accident reports related to building construction, this paper detects the precaution or precautionst hat have not been taken beforehand in building construction accidents. The relationship between worker's health and the precautions that must be taken for job security can be observed in the examined occupational accident reports. These reports unveils which precaution is far more important than the other; thus, it raise sawareness among employers, workers and the other people involved. To statistically interpret the data, regression and pareto analyses have been applied.