Lojistik merkezi seçimine yönelik bulanık çok ölçütlü karar verme modeli: Doğu Anadolu Bölgesi için bir uygulama
Fuzzy multi-criteria decision making model for selection of logistics center: An application for Eastern Anatolia
- Tez No: 411509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Lojistik merkez yerleri, lojistik sektörünün ekonomik olarak büyümesine etki eden en önemli faktörlerden biridir. Lojistik merkezler büyümeyi öncelikle bölgesel olarak gerçekleştirmekte ve ülke ekonomisine olumlu katkılar sağlamaktadır. Lojistik merkezlerin, değişik taşıma yollarından malların sevk ve idaresi için kara, demir ve deniz yolu gibi çeşitli ulaşım ağlarına ya yakın ya da kolay ulaşılabilir bir mesafede kurulmaları gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı lojistik merkez yerlerinin belirlenmesi kritik bir konu haline gelmiştir. Lojistik merkez yer seçim problemleri bir karar verme problemi olup, büyük ölçüde belirsizlik içeren problemlerdir. Bu tez çalışmasında, en iyi çözüme ulaşabilmek için Buckley'in Bulanık AHP yaklaşımı ile kriter ağırlıkları hesaplatılmış, Tip-2 Bulanık TOPSIS yönteminde, bu ağırlıklar kullanılarak probleme çözüm sunulmuştur. Tip-2 Bulanık TOPSIS yöntemi ile lojistik merkez yeri için en iyi lokasyonun bulunması hedeflenmiştir. Bu çalışmada Doğu Anadolu Bölgesi için lojistik merkez yer seçim problemi incelenmiştir. Malatya, Erzurum ve Van olmak üzere üç alternatif şehir, bu şehirleri değerlendirmek için ise literatürde kullanılan kriterler ışığında, dört adet ana, altı adet alt kriter belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Location of logistics center is one of the most important factors that affects the economic growth of the logistics sector. Logistics centers are realized growth primarily regionally and provide a positive contribution to the country's economy. Logistics centers need to be established close proximity or easily accessible to transportation networks like road, rail and sea for the management and administration of the goods of different ways of handling. For these reasons, locating logistics center has become a critical issue. Selection of logistics center location problem is a decision making problem that include large degree of uncertainty. In this study, in order to achieve the best solution, criteria weights are calculated by Buckley's fuzzy AHP then, these weights are used in type-2 fuzzy TOPSIS. The best trail for the location of logistics center is determined with Type-2 Fuzzy TOPSIS method. In this study, logistics center site selection problem is analyzed for the Eastern Anatolia Region. Malatya, Erzurum and Van, identified as the city of three alternatives, according to the criteria used in the literature in order to evaluate these cities, four main criteria and six sub-criteria are identified.