Bartın yazmacılık sanatı günümüzde Bartın'da kullanılan ve pazarlanan yazmalar
  1. Tez No: 41152
  2. Yazar: SEÇGİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİRDEVS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Araştırma Bartın ' a özgü yazmalarla günümüzde Bartın il merkezinde pazarlanan ve kadınlar tarafından kullanılan yazmaların teknik, estetik ve kullanım özelliklerini, yazma kullanan kadınların kişisel özelliklerini, yazma kullanma nedenlerini ve yerlerini ve satın almada aradıkları niteliklerini tespit etmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini 60 adet yazma ile yöresel inceleme ve gözlemlerden kaynak kişilerle karşılıklı görüşmelerden yazma kullanan 40 kadın bireye uygulanan anketten elde edilen bilgiler oluşturmuştur. Bu bilgiler konuyla ilgili yazılı kaynaklardan sağlanan bilgilerle desteklenmiş ve bütünleştirilmiştir. 60 adet yazmanın ayrı ayrı malzemesi, desenleme tekniği, desen ve renk özelliği tespit edilmiş, fotoğrafları çekilmiş ve bunlar bilgi formları halinde verilerek belgelenmiştir. Araştırma yöresinde eskiden kalıpla baskı tekniğinin uygulanması ile desenlenmiş yazmalar kaba ve ince yazmalar olmak üzere ikiye.- ayrılmaktadır. Yaygın olarak üretilmiş ve kullanılmış olanı kaba yazmalardır. Kaba yazma, siyah zeminlidir, büyük çiçeklidir, çiçekleri sarı kırmızı ve beyazdır. Çiçeklerin beraberinde bulunan yaprak ve dallarda ise sarı, yeşil renkleri bulunmaktadır. İnce yazmalar ise doğada bulunan tüm çiçekler rengi ve görünüşü ile taşınarak veya stilize edilerek desenlenmişlerdir. Günümüzde Bartın il merkezinde satış yerlerinde bulunan ve kadınlar tarafından kullanılan serigrafitekniği ile desenlenmiş yazmalardır. Bunlar genellikle satıcılar tarafından alıcı isteği, alışkanlığı ve geleneği Bartın'a özgü yazmalar desen özelliğine uygun olması dikkate alınarak İstanbul'dan sipariş edilerek getirtilmekte ve pazarlanmaktadır. Boyutları 80x80 cm. 90x90 cm. veya 80x140 cm. olan yazmaların geleneksel kullanım yeri baş örtüşüdür. Her yaşta her medeni durumda öğrenim durumu yüksek olmayan kadınlar tarafından kullanılan yazmalar, yörede bohça, masa örtüsü, yelek ve plaj elbisesi yapımında da kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study was planned and conducted by the use of yazmas proper to Bartın in order to find out the use, technique and aesthetics of yazmas which are being marketted in Bartın city center and used by women. Also, women^s personel pecularities, the reasons and places of using, and qualities they are looking for in buying these yazmas were aimed to find out. The material of the research was made up of informations gathered by using 60 yazmas, regional investigations and observations, interviews döne with source persons, and a scale filled out by 40 women using, yazmas. These informations were supported and unified by the knowledges gathered from written materials about the subject matter. Each of the 60 pieces of yazma materials was stabilized in terms of design techniques, figure and color characteristics and was taken photographs. All of these documented as information forms in research area, yazmas which were in the past designed by the technique of making into mould are divided into two as“rough”and“thin”yazmas. Widely produced and used ones are rough yazmas. Rough yazmas are black grounded. They have big flowers. Yellow, red and white colors are used in these flowers. Together with flowers, there are green and yellow colors. Thin yazmas are designed by carrying or stylizing all the flowers together with their colors and images.Today, what is found in markets in Bartın city center and used by women are yazmas designed by serigraphy technigue. Generally, these yazmas are brought as ordering by dealers from istanbul because of the traditional buyer habit as considering the design pecularities of Bartın yazmas. Yazmas whith 80x80 cm, 90x90 cm ör 80x140 cm dimensions are traditionally used as kerchief. At every age and marital status, despiteof educational level, yazmas which are used by womenas kerchief, at the same time, can be used in makingof bundle, table cloth, waistcoat and beach dress. *.