Isı pompası uygulamaları için donatılı bina temeli ısıl özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermal properties of building foundation concrete for heat pump applications
- Tez No: 411524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ÖZGÜR ATAYILMAZ, DOÇ. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Betonlar ve donatılı betonlar uzun yıllardır inşaat teknolojisinde önemli bir yere sahiptir. Betonların ve donatılı betonların tercihindeki en önemli parametrenin mekanik özellikler olmasına rağmen son yıllardaki net sıfır enerjili binalar ve ısı pompaları uygulamaları ile betonların ısıl özellikleri de önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. Bugüne kadar yapılan hiçbir bilimsel çalışmada, betonların içerisinde bulunan donatıların beton içerisindeki yerleşimini inceleyen analitik, deneysel veya sayısal çalışma bulunmamıştır. Bu çalışmada, donatı çubukları C30 betonun içerisine değişik hacimlerde ve şekillerde yerleştirilmiştir. Üç adet beton modeli sırasıyla analitik, sayısal ve deneysel olarak incelenmiştir Sonuçlar ile sayısal modelin, analitik ve deneysel çalışmalarla doğrulandığı görülmüştür. Sayısal modelin doğrulanmasının ardından diğer sayısal modeller analitik ve sayısal olarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmada beton modellerinin ısı iletkenlik katsayıları 0.99 W/mK ile 1.178 W/mK arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Concretes and reinforced concretes have been important for years in construction technology. Although the mechanical properties of concretes and reinforced concretes are the most crucial criteria for preference, the thermal properties are also important in recent years owing to rising interests in renewable energy and net zero energy building technologies. Up to now, there was no study that investigates the thermal conductivity of reinforced concrete according to volumes or layouts with experimental, numerical and analytical studies. In this study, reinforced bars were placed in C30 concrete according to different layouts and volumes. Three concrete models were investigated numerical, experimental and analytical methods respectively. By the results, the numerical model was validated by both experimental study and analytical study. After validation, the other concrete models were investigated numerically and analytically. The results illustrate the thermal conductivity values range between 0.99 W/mK and 1.178 W/mK in numerical, analytical and experimental studies.