Çok bileşenli karışımların HPLC ile analizi için deneysel tasarım ve validasyon
Experimental design and validation for analysis of multicomponent mixtures with HPLC
  1. Tez No: 411549
  2. Yazar: MESUT KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜRGE AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunan Sinkokain, Fluokortolon pivalat ve Fluokortolon kaproat'ın bir arada analizi için HPLC yöntemi geliştirilmiştir. Öncelikle bu maddelerin kromatografik olarak ayrılması için çeşitli çözücü sistemleri denendi. Daha sonra deneysel tasarım kullanılarak analiz şartları optimize edildi. Deneysel Tasarım ile optimizasyonda faktör olarak; asit miktarı, akış hızı ve hareketli faz oranı kullanıldı. Bu faktörlerin ve aralarındaki etkileşimlerin, HPLC kromatogramındaki piklerin ayırma gücü üzerine etkileri incelendi. İncelemede 3 faktör için Merkezi Kompozit Tasarımı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a HPLC method is developed for analysis of cinchocaine,fluocortolone pivalate,fluokortolone caproate, which are added to the drugs used in the treatment of hemorrhoids. First of all, several solvent systems were carried out to separate these substances chromatographically. Then analytical conditions were optimized by using experimental design. pH, flow rate and mobile phase ratio were selected as optimization factors in the experimental design. Effects of these factors and the interactions between them on resolution between peaks in HPLC chromatogram were analyzed. Central composite design was used for analysis of the 3 factors