İdari birimler için bir yer adları dizin ontolojisi geliştirilmesi ve İstanbul örneğinde bağlı veri yaklaşımıyla sunumu
Development a gazetteer ontology for administrative units and publish as linked data in İstanbul case
  1. Tez No: 411581
  2. Yazar: ABDULLAH KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÇAĞDAŞ, DOÇ. DR. ARİF ÇAĞDAŞ AYDINOĞLU, PROF. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Sayısal coğrafi yer adları dizinleri, Web temelli haritacılık servisleri ve konumsal arama motorları gibi uygulamaların temel yapı taşı olarak görülmektedir. Yerel ve küresel coğrafi yer adları dizinleri oluşturmaya yönelik son girişimler, dizinlerin Semantik Web (Semantic Web – Anlamsal Web) dili olan Kaynak Tanımlama Çatkısı (Resource Description Framework – RDF) ile temsili ve Bağlı Veri (Linked Data) yaklaşımı ile sunumuna odaklanmıştır. Bu çalışmada, idari birimlere özgü bir coğrafi yer adları dizininin Semantikl Web ve Bağlı Veri yaklaşımıyla sunumuna olanak sağlayacak Türkiye İdari Birimler Ontolojisi geliştirilmiş ve İstanbul İli, Beşiktaş İlçesi örneğinde ontoloji tanımlamalarına uygun üretilen RDF dokümanları Bağlı Veri olarak sunulmuştur. Tasarlanan ontoloji, idari birimlerin adları, konumları, öznitelikleri ve birimler arasındaki konumsal ilişkileri (mereolojik ve topolojik ilişkiler), Web Ontoloji Dili (Web Ontology Language – OWL) ile ifade etmektedir. İdari birimler dizini, idari birimlerle ilgili tüm RDF veri setlerinin (örn., nüfus, vergi, kamu hizmetleri, seçim, istatistik) Web yoluyla entegrasyonunu sağlayacaktır. Bu yaklaşım, ilave sorgulama yapmadan bir idari birimle ilgili tüm verilere Web yoluyla erişimi etkinleştirecektir.
Özet (Çeviri)
Digital gazetteers are seen as the basic building blocks of the Web-based mapping services and spatial search engines. The most recent local and global gazetteer development initiatives have focused on representing gazetteers as Linked Data, by using the Resource Description Framework (RDF). In the present study, an ontology model, namely Turkish Administrative Units Ontology is developed, RDF documents are produced and published as Linked Data in the example of İstanbul, Beşiktaş District. The developed ontology, represented by Web Ontology Language (OWL), specifies Turkish administrative units, their locations and properties, as well as spatial relationships (i.e. mereological and topological) between these units. The Linked Data representation of administrative units enables integration of all RDF datasets (e.g. population, taxation, public services, statistics) prepared by different public organizations for the same administrative units. This approach facilitates accessing all administrative unit related information via Web, without making any additional search.