İmmobilize formda kemik ve ayçekirdeği kabuğu biyokütleleri üzerine viktorya mavisi R (VMR) biyosorpsiyonu
Biosorption of victoria blue R (VBR) onto immobilized biomass of bone char and sunflower husk
  1. Tez No: 411591
  2. Yazar: NAİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR TOSUN SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Viktorya Mavisi R (VMR) boyarmaddesinin biyosorpsiyon yöntemi ile sulu çözeltilerden giderimi için iki farklı biyosorban olan kitosan ile immobilize edilmiş kemik unu (KİKU) ve kitosan ile immobilize edilmiş ayçekirdeği kabuğu (KİAK) biyosorban olarak kullanılmıştır. VMR tekstil boyarmaddesinin biyosorpsiyonuna pH, biyosorban miktarı, temas süresi, iyonik şiddetin etkisi, başlangıç adsorbat derişimi, sıcaklık ve byosorpsiyon-desorpsiyon döngü çalışmaları kesikli sistemde her iki biyosorban için araştırılmıştır. Optimum koşullar belirlendikten sonra KİKU ve KİAK' ın atık su sisteminden giderimi incelenmiş ve verimler %90,40 ve %89,99 olarak bulunmuştur. Elde edilen deneysel bulgular kinetik ve izoterm modellerle analiz edilmiştir. Kinetik modeller olarak yalancı birinci dereceden ve yalancı ikinci dereceden kinetik modeli yanında tanecik içi difüzyon modeli kullanılırken, izoterm modellerinden Langmuir, Freundlich ve Dubinin–Radushkevich modelleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two different biosorbents, chitosan immobilized bone meal (CIBM) and chitosan immobilized sunflower seed shell (CISS) were used as biosorbents for the removal of Victorian Blue R (VBR) dyestuff from aqueous solutions through biosorption method. In the biosorption of VBR textile dyestuff pH, amount of biosorbent, contact time, effect of ionic strength, initial biyosorbent concentration, temperature and biosorption-desorption cycle were investigated for both biosorbents in the batch system After the optimum conditions had been set, the removal of CIBM and CISS from the waste water system was investigated and the productivity was found to be 90.40% and 89.99%. The experimental findings were analyzed through kinetic and isothermal models. While intraparticle diffusion model was used alongside pseudo-first order and pseudo-second order kinetic models as kinetic models, Langmuir, Freundlich and Dubinin–Radushkevich models were utilized for isothermal models.