Biyomedikal uygulamalar için grafen/poli(o-Fenilendiamin) modifiye elektrotlar
Graphene/poly(o-Phenylenediamine) modified electrodes for biomedical applications
  1. Tez No: 411613
  2. Yazar: KÜBRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU SÖNMEZ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Grafen/Poli(o-fenilendiamin)/kalem grafit modifiye elektrot sistemi basit ve hızlı bir elektrokimyasal polimerizasyon tekniği ile hazırlanmıştır, dopamin çözeltisi için test edilmiştir. Elektropolimerizasyon işlemi dönüşümlü voltametri (CV) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Eleketrot sistemi dopamin için seçici ve duyarlı sonuçlar sergilemiştir. Elektrodun elektrokimyasal performansı, poli(o-fenilendiamin) modifiye edilmiş elektrot ve modifiye edilmemiş elektrot ile karşılaştırılmıştır. Geliştirilen elektrokimyasal tepkiler grafen varlığında elde edilmiştir. Poli(ofenilendiamin) (POPD) ve grafen (GR) ile modifiye edilen kalem grafit elektrot sistemi, yüksek konsantrasyonlarda askorbik asit (AA) ve ürik asit (ÜA), varlığında dopamin (DA) algılanması için son derece hassas ve seçici sonuçlar sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, graphene/poly(o-phenylenediamine) modified electrode was prepared using one-step, simple electropolymerization method and its use in dopamine sensing was examined.The feature of the imprinted electrode was performed by cyclic voltammetry (CV). The electrode exhibited selective and sensitive results for dopamine. Electrochemical performance of the electrode was compared with poly(o-phenylenediamine) modified electrode and unmodified electrode. Improved electrochemical responses were obtained in the presence of graphene.The pencil graphite electrode modified with the composite of poly(o-phenylenediamine) (POPD) and graphene (GR) is highly sensitive and selective towards the detection of dopamine (DA) in the presence of high concentrations of ascorbic acid (AA) and uric acid (UA).