Substitue piridin türevleri içeren aminofosfin türü ligandların sentezi, karakterizasyonu ve bazı geçiş metal komplekslerinin hazırlanması
Synthesis and characterization of aminophosphines containing substituted pyridine derivatives and their metal complexes
  1. Tez No: 411623
  2. Yazar: BURCU MALGAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Aminofosfinler, sterokimya, teorik kimya, organometalik kimya, kataliz ve inorganik heterosiklik kimya gibi kimyanın birçok alanında önemli yer tutan bileşiklerdir. Aminofosfin ligand ve komplekslerinin bir çok katalitik uygulamalarda kullanıldığı, bazı aminofosfin ligandları ve türevlerinin zararlı bitkileri yok edici, antitümör, antimikrobiyal ve nöroaktif etkilere sahip oldukları bilinmektedir. Fosfin ve aminofosfin içeren metal komplekslerinin elektro- ve fotolüminesans ve fotolitografik uygulamalarda, display, detektörler, voltaik piller, katı hal aydınlatma gibi elektronik aletlerde ve diğer elektronik illuminating aletlerde kullanıldıkları, ayrıca bu fosfor bileşiklerinin nükleer atıklardan radyoaktif metalleri absorblama özelliklerine sahip oldukları bilinmektedir. Bu tezde, klorodifenilfosfinin, trietilamin varlığında, piridin halkası içeren çeşitli aminlerle reaksiyonlarından katalitik özelliğe sahip olabilecek yeni aminofosfin ligandları ve bu ligandların çeşitli metal kompleksleri sentezlenecek; sentezlenen bileşiklerin yapıları 1H NMR, 31P NMR, IR, elementel analiz gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılacaktır. Bu ligandların metal kompleksleri sentezlenerek koordinasyon davranışları ve ligandların donör akseptör özellikleri karşılaştırılacaktır. Aminofosfin ligandlarının koordinasyon davranışlarının reaksiyon koşullarına, stokiyometrisine ve azot - fosfor atomu üzerindeki gruplara bağlı olmasından dolayı farklı koordinasyon yapabilen ligandların, koordinasyon davranışları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Aminophosphines have proved their merits in various aspects of chemistry like stereochemistry, theoretical and computational chemistry, organometallic and coordination chemistry, catalysis and inorganic heterocyclic chemistry. Many aminophosphine ligands and their complexes have been investigated in a number of catalytic processes. Some aminophosphines and derivatives have also found application as anticancer drugs, herbicides and antimicrobial agents, as well as neuroactive agents. Phosphine- and aminophosphine-containing metal complexes have already been shown to have uses in electro- and photoluminescent and photolithographic applications and electronic devices like displays, detectors, voltaic cells, solid-state lighting and other electronic illuminating devices. Further to the above, these phosphorus reagents serve as suitable candidates for absorbing radioactive metals from nuclear waste. In this thesis, new aminophosphine ligands containing pyridine derivatives will be prepared by the condensation of chlorodiphenylphosphine with amines containing pyridine derivatives, in the presence of a tertiary amine base. Their metal complexes will be prepared. The synthesized aminophosphines and their metal complexes will be characterized by IR, 1H NMR, 31P NMR spectroscopic techniques and by elemental analyse. We will synthesis different kinds of metal complexes and study on coordination attitudes and donor-acceptor properties .