Marmara Bölgesi Trakya bölümü (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illeri ile İstanbul ve Çanakkale illerinin Avrupa'da kalan kısımları) örümcekleri üzerine faunistik çalışmalar
The faunistic studies on spiders of Thrace part of Marmara Region (Edi̇rne, Kırklareli̇, Teki̇rdağ provinces and European parts of İstanbul and Çanakkale provinces)
  1. Tez No: 411636
  2. Yazar: NURCAN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmada, 2013-2015 yılları arasında Marmara Bölgesi'nin Trakya Bölümü'ndeki 72 farklı lokaliteden 1449 ergin örümcek toplanmış ve 30 familyaya ait 178 tür tespit edilmiştir. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış; sinonimleri, habitatları, dünya ve Türkiye üzerindeki yayılışları verilmiştir. Bu çalışmada, 1 yeni tür (Hoplopholcus n. sp.) ve 10 yeni kayıt tespit edilmiştir. Yeni kayıtlar: Anagraphis ochracea (L. Koch, 1867), Centromerus valkanovi Deltshev, 1983, Harpactea clementi Bosmans, 2009, Harpactea strandjica Dimitrov, 1997, Inermocoelotes karlinskii (Kulczyński, 1906), Ozyptila confluens (C. L. Koch, 1845), Piratula knorri (Scopoli, 1763), Pseudeuophrys vafra (Blackwall, 1867), Textrix chyzeri de Blauwe, 1980 ve Titanoeca quadriguttata (Hahn, 1833). Bu çalışma ile 92 tür ise Marmara Bölgesi'nin Trakya Bölümü'nden ilk kez kaydedilmiştir. Örümceklerin tayininde Simon (1932), Locket ve Millidge (1953), Heimer ve Nentwig (1991) ve Roberts (1995) tarafından hazırlanmış teşhis anahtarları kullanılmıştır. Son olarak teşhisleri yapılan örnekler, etiketlenerek Niğde Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araknoloji Müzesi'nde (NUAM) muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 1449 adult spiders were collected from 72 different localities between 2013 and 2015 in Thrace part of Marmara Region and 178 species belong to 30 family were determined. Morphology of samples were exactly identified; synonyms, habitats, their distribution in the world and Turkey was given. In this study, 1 new species (Hoplopholcus n. sp.) and 10 new records were determined. New records: Anagraphis ochracea (L. Koch, 1867), Centromerus valkanovi Deltshev, 1983, Harpactea clementi Bosmans, 2009, Harpactea strandjica Dimitrov, 1997, Inermocoelotes karlinskii (Kulczyński, 1906), Ozyptila confluens (C. L. Koch, 1845), Piratula knorri (Scopoli, 1763), Pseudeuophrys vafra (Blackwall, 1867), Textrix chyzeri de Blauwe, 1980 and Titanoeca quadriguttata (Hahn, 1833). In this study, ninety two species are also recorded for the first time from Thrace part of Marmara Region. In spider classification, identification was made using the keys by Simon (1932), Locket and Millidge (1953), Heimer and Nentwig (1991) and Roberts (1995). They were finally taken under preservation in the museum of Arachnology at Nigde University (NUAM).