Grafen/Polipirol kaplı yüzeylerde dopamin tayini
Detection of dopamine on Graphene/Polypyrrole coated surfaces
  1. Tez No: 411637
  2. Yazar: MEHMET DUMANGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU SÖNMEZ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dopaminin tayin edilmesi için yeni ve basit bir strateji geliştirilmiştir. Grafen/Polipirol (GR/PPy) nanokompozit kaplı kalem grafit elektrot (PGE) askorbik asit (AA) ve ürik asit (ÜA) varlığında dopaminin elektrokimyasal tayini için kullanılmıştır. GR/PPy kaplı elektrot, PPy kaplı elektrot ve kaplanmamış elektroda göre daha iyi elektrokimyasal performans sergilemiştir. Bu çalışmada askorbik asit (AA) ve ürik asit (ÜA) varlığında dopamin (DA) tayini için GR/PPy kaplı elektrot sistemi kullanılması uygundur. GR/PPy nanokompozit, grafen ve monomer olarak pirol içeren çözelti içinde tek aşamalı elektropolimerizasyon ile dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılarak PGE üzerine modifiye edildi. Ayrıca, PPy kaplı elektrot GR/PPy kaplı elektrot ile karşılaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Deneysel sonuçlara göre GR/PPy/PGE kaplı elektrot DA için geri dönüşümlü ve yüksek pik akımları sergilemiştir. DA tayini daha sonra başarılı bir şekilde GR/PPy/PGE elektrot sistemi kullanılarak, AA ve ÜA varlığında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A novel and simple strategy was developed for the selective detection of dopamine. Graphene/Polypyrrole (GR/PPy) nanocomposite coated disposable graphite electrode (PGE) was used in the study for the electrochemical detection of dopamine in the presence of ascorbic acid (AA) and uric acid (UA). Electrochemical response of the GR/PPy coated electrode presented better performance, when compared to PPy coated electrode and uncoated electrode. This study details the preparation of GR/PPy coated electrode and the use of this electrode for dopamine (DA) detection in the presence of possible interferences, ascorbic acid (AA) and uric acid (UA). GR/PPy nanocomposite was electrodeposited on disposable pencil graphite electrode (PGE) by cyclic voltammetry (CV) technique with a one-step electropolymerization in a solution containing graphene and the monomer, pyrrole. Furthermore, the response of the PPy coated electrode was investigated in order to compare with the response of the GR/PPy coated electrode. According to the experimental results, GR/PPy/PGE coated electrode presented better result with well-defined and reversible DA peaks. DA detection was then successfully carried out in the presence of AA and UA using GR/PPy/PGE electrode.