Futbolcularda l-arjinin suplemantasyonunun anaerobik performans ve toparlanma üzerine etkisi
The effect of l-arginine supplementation on the footballer's anaerobic performance and recovery
- Tez No: 411791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Antrenman öncesi 3 gram ve sonrası 3 gram olmak üzere günlük 6 gram dozundaki oral L-arjinin suplemantasyonunun anaerobik performans ve toparlanma üzerine etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma, yaşları 18-30 yıl olan aktif futbol oynayan 28 erkek gönüllü futbolcu ile yapılmıştır. Araştırmada, 14 gün boyunca araştırmacı tarafından deney grubuna günlük 6 g arjinin yüklemesi ve plasebo grubuna da günlük 6 g buğday kepeği yüklemesi yapılmıştır. Çalışmaya katılan futbolculara aynı test protokolü 2 kez uygulanarak, 14 gün ara ile eşit fiziki şartlarda bazı antropometrik ve biyokimyasal parametreleri alınmış, Running-based Anaerobic Sprint Test (RAST) uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada, arjinin suplemantasyonu sonrası deney grubu beden kitle indeksi (BKİ) 23,60±2,28 kg/m2 iken, 23,39±2,12 kg/m2 olmuş ve anlamlı düzeyde düşme tespit edilmiştir. Deney grubunun 1. dakika kan laktat ölçümlerinde, plasebo grubunun ise dinlenik ve 1. dakika kan laktat ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Anaerobik egzersiz sonrası laktik asidin en yüksek seviyeye ulaştığı 5. ve 10. dakikalar arası ölçümlerine bakıldığında; arjinin suplemantasyonu sonrası deney grubu laktat seviyesinin 12,07±2,92 mmol iken, 11,23±1,97 mmol'e düştüğü tespit edilmiştir. İki grubun da dinlenik ve 1. dakika kalp atım sayısı (KAS) ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiş, bu farklılık deney grubunda daha belirgin olmuştur. Ayrıca, arjinin suplementinin anaerobik güç testi sonucunda yorulmayı geciktirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to determine the effect of 3 grams of pre-training and post-training (6 grams in a day) L-arginine supplementation on anaerobic performance and recovery. Material and Method: The study has been conducted with 28 volunteering male footballers who are aged between 18-30 and who actively play football. During the research, the researcher loaded 6 grams of arginine to experiment group and 6 grams of wheat bran to placebo group for 14 days. The same test protocol has been conducted twice, with a 14 days interval, at equal physical circumstances; some anthropometric and biochemical parameters are taken, and RAST is applied. Results: The research detects a significant decrease in experiment group body mass index from 23,60±2,28 to 23,39±2,12 after arginine supplementation. Significant statistical differences have been detected in the experiment group's 1st minute blood lactate measurements. In the placebo group, significant differences have been detected in the resting and 1st minute blood lactate measurements. When the measurements between 5th and 10th minutes during which the lactic acid reaches to the highest level is considered, it has been detected that after arginine supplementation, the experiment group's lactate level decreases from 12.07±2.92 mmol to 11.23±1.97 mmol. Both groups display a significant statistical difference between resting and 1st minute heart rate measurement and this difference is more obvious in the experiment group. Moreover, arginine supplement has been proved to delay getting exhausted after anaerobic power test.