Bireysel başvuru çerçevesinde ifade özgürlüğü
Freedom of expression within the scope of the individual application
  1. Tez No: 411829
  2. Yazar: RECEP ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
2010 Tarihli Anayasa Değişiklikleri ile anayasal hakları ihlal edilen herkesin Anayasa Mahkemesine başvurabilmesinin yolu açılmıştır. Bireysel başvurunun istisnai bir hak arama yolu olması nedeniyle kapsamı sınırlandırılmış ve bu yol, Anayasa ve Sözleşme'deki hak ve özgürlüklerin kesişim kümesi dışında kalan hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği iddialarına kapatılmıştır. İfade özgürlüğü gerek Anayasa'da gerekse Sözleşme'de güvence altına alınmış olduğundan, bireysel başvuru incelemesinin koruma alanı kapsamında olduğu konusunda tereddüt yoktur. Bununla birlikte, genel olarak benzer hükümler içerseler de Anayasa ve Sözleşme'nin ifade özgürlüğü bağlamında bireysel başvuru incelemesi bakımından beliren ortak koruma alanlarının ilgili içtihatlar ışığında tespiti ayrı bir önem arz etmektedir. Tezin temel hedefi bu tespitin yapılmasıdır. Tez üç bölümden müteşekkildir: Birinci bölümde, bireysel başvuru ve ifade özgürlüğü konularında genel bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin koruma alanı çerçevesinde ifade özgürlüğünün kapsam ve sınırları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise 1982 Anayasası çerçevesinde ifade özgürlüğünün kapsam ve sınırları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the constitutional amendment dated 2010, anyone whose constitutional rights are violated are granted leave to make an application to the Constitutional Court. Due to the fact that the individual application is an exceptional way to legal remedies, its scope is restricted and this way was closed to the allegation that the set of rights and freedom excluding the ones intersected by those of the Constitution and of the Convention are violated. As Freedom of Expression is secured both by the Constitution and Convention, there is no doubt that the examination of individual application falls within the scope of protection area. Besides, in respect of the examination of individual application within the scope of freedom of expression secured by the Constitution and Convention, which include similar provisions in general, it is of great importance to determine the common protection areas in the lights of relevant court practices. The ultimate goal of this thesis is to make this determination. The thesis consists of three sections: In the first section, some general information as to the freedom of expression and individual application is relayed. In the second section, the scope and limits of freedom of expression is examined within the scope of protection area of European Convention of Human Rights. In the third section, the scope and limits of freedom of expression are determined within the scope of the Constitution dated 1982.