Mandalardan postmortem elde edilen spermalarda dondurmanın DNA hasarı ve bazı spermatolojik parametreler üzerine etkisi
Effect of cryopreservation on dna damage and various sperm parameters in the post-mortem obtained buffalo
- Tez No: 411828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışmanın amacı, mezbahanelerden kesim sonrası alınan manda testislerinden elde edilen epididimal spermalarda dondurmanın spermatozoon DNA hasarı ve bazı spermatolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Samsun il ve ilçe mezbahanelerinden kesim sonrası alınan 50 adet erkek Anadolu mandası (3 yaş ve üzeri) testislerinde morfometrik ölçümler yapıldı. Elde edilen epididimal spermalarda yapılan spermatolojik muayenelerle spermatozoa yoğunluğu (x106 sp/ml), spermatozoa progresif motilitesi (%), ölü/canlı spermatozoa oranı (%), anormal spermatozoa oranı (%) ve spermatozoon DNA hasarı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study, investigation of the effects of freezing on DNA damage and some sperm parameters in epididymal sperm obtained from the buffalo testicles taken from slaughterhouses after slaughtering. Material and Method: Morphometric testicular measurements were detected in 50 male Anatolian buffaloes (3 years old and above) testicles taken from Samsun provinces and districts slaughterhouses after slaughtering. Spermatological examination of the spermatozoa concentration (x106 sp/ml), sperm motility (%), live/dead spermatozoa rate (%), abnormal spermatozoa rate (%) were determined. Sperm DNA damage values were determined.