Anadolu ağızlarında ünlemler ve fonksiyonları
Exclamations and their functions at Anatolian dialects
- Tez No: 411845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN SİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde Anadolu Ağızlarındaki ünlemler tespit edilmiş ve bunlar yapı, ses sayısı ve fonksiyonları bakımından incelenmiştir. Bu amaçla Anadolu ağızları ile ilgili tasniflerde belirtilen ?Doğu Grubu? ağızlarından yedi; ?Kuzey Doğu Grubu? ağızlarından iki; ?Batı Grubu? ağızlarından yedi ağız üzerine hazırlanmış olan çalışmalar incelenmiş ve ünlemler tespit edilmeye çalışılmıştır. ?Giriş? bölümünde çeşitli araştırmacıların ünlemlerin tasnifi ve cümle içerisindeki görevleri konusunda görüşlerine yer verildi.?İnceleme? bölümünde örnek cümlelelerden hareketle Anadolu Ağızlarındaki ünlemler yapı, fonksiyon ve ses sayısı bakımından belirlendi.?Dizin? bölümünde ise ünlemlerin listesi verildi. ?Sonuç? bölümünde ise araştırma sonucunda elde edilen önemli hususlar ortaya konuldu.Anahtar Sözcükler-Anadolu ağızları, ünlem, ünlemlerin fonksiyonları, ünlemlerin yapıları
Özet (Çeviri)
In our thesis exclamations at Anatolian dialects have been determined and these are searched through their structure,vowel numbers and functions.In this aim seven dialects of east group,two dialects of northeast,seven dialects of West group which are emphasized in assortments about anatolian dialects have been analyzed and tried to determine exclamations.The ıntroduction part of thesis focuses on some expert`s ideas about assortments and missions of exclamations in sentences.In analysis part exclamations at anatolian dialects are modified according to structure, function and vowel number by using examples.In index part exclamations are listed .And the conclusion part includes and shows the important results derived from the research.KEY WORDS: Anatolian dialects, exclamation, fuctions of exclamations, structures of exclamations