İnsan karşısında bir romancı olarak Tarık Buğra
The way Tarik Bugra , as a novelist, handles his characters in his novels
  1. Tez No: 411850
  2. Yazar: ERTAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. OĞUZ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Türk edebiyatının ünlü romancısı Tarık Buğra'nın romanları, Takiyettin Mengüşoğlu'nun 'İnsan Felsefesi' kitabındaki 'İnsanın Varlık Yapısı ve Nitelikleri' çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın girişinde, yapılan çalışmanın amacı ve ulaşmak istediği sonuçlar üzerinde durulmuştur. Akabinde Takiyettin Mengüşoğlu'nun, İnsan Felsefesi kitabındaki 'İnsanın Varlık Yapısı ve Nitelikleri' kısaca ele alınmıştır. Çalışmanın ana bölümünde ise; Tarık Buğra'nın romanlarında öne çıkan kahramanların söz ve eylemlerine bakılarak, insanın varlık şartlarını karşılayıp karşılamadıkları irdelenmiştir. Çalışmanın sonucunda ise, Tarık Buğra'nın, insanı: değerleri duyduğunda, halis niyetli olduğunda, özgür olduğunda, tarihselliğini kurduğunda, ideleştirdiğinde, kendini bir şeye verdiğinde, tavır takındığında kabul ettiği; özgürleşemediğinde, araç değerlerin tutsağı olduğunda, ideleştiremediğinde, halis niyetli olmadığında, değerleri duymadığında kabul etmediği görülmüştür. Ayrıca Çalışmada karşımıza çıkan bir başka sonuç da Tarık Buğra'nın yüksek değerleri içselleştirmiş bir toplum arzusudur. Buğra'ya göre böyle bir toplum yapısı da ancak“İnsanın Varlık Şartları”nı layıkıyla yerine getiren bireylerle mümkün olacaktır. Anahtar Sözcükler 1.Tarık Buğra 2.Roman 3. İnsan 4.Varlık Şartları 5. Takiyettin Mengüşoğlu
Özet (Çeviri)
In this study, the novels of Tarik Bugra, a distinguished novelist, are examined according to 'The Entity Structure of Man and His Qualifications' which are in the book ' Human Philosophy' by Takiyettin Mengusoglu. In the beginning, the aim of the study and the results to be reached are referred. Afterwards, ' The Entity Structure of Man and His Qualifications' which are in the book 'Human Philosophy' by Takiyettin Mengusoglu are dealt briefly. In the main part of the study, whether or not the outstanding characters in the novels by Tarik Bugra have the requirements for being mankind has been scrutinized through their speech and behaviour. At the end of the study it is seen that Tarik Bugra approves man when he senses values, is faitful, free, historical, ideates, commits himself to something, adopts an attitude, but he doesn't approve man when he cannot make himself free, becomes a hostage to means values, doesn't ideate, isn't faitful, doesn't sense values. Besides, another result we see in this study is Tarik Bugra's desire for a society who have internalised high values. According to Bugra, this can only be achieved with individuals who have fulfilled conditions of existence. Key Words 1) Tarik Bugra 2) The novel 3) Man 4) The conditions of existence 5) Takiyettin Mengusoglu