İslâm'ın ik yıllarında (h.1-41/m.622-661) iskân
Settlement in early years of islam (ah.1-41/a.c.622-661)
  1. Tez No: 411851
  2. Yazar: TAHSİN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Medeniyet ve toplumların ortaya çıkısında göç ve iskân faaliyetlerinin önemli rol oynadıgı kabul edilmektedir. Bundan yola çıkarak, Medîne'de ilk Müslüman toplumunun olusumu ve dünya tarihi açısından kısa sayılabilecek bir sürede farklı cografyalarda hakimiyet kurmaları göç ve iskân açısından arastırıldıgında meseleye ciddi bazı açılımlar saglayabilir.“slam'ın lk Yıllarında (h.1-41/622-661) skan”baslıgını tasıyan bu çalısmada, Medîne Kûfe, Basra ve Fustat sehirlerine yapılan ilk Müslüman sehir yerlesimleri ele alınmaya çalısılmıstır. Bu anlamda, söz konusu bölgelerin slâm öncesindeki durumunu tespit, sonraki degisimin izlerini ortaya koymak bakımından gerekliydi. Medîne'ye iskân, Hz. Muhammed ve ilk müslümanların hicreti çerçevesinde degerlendirilmistir. Rasûlullah'ın, siyâsî oldugu kadar, cografî açıdan da dagınık bir görüntü arz eden Medîne'de ciddi anlamda bir sehirlesme faaliyetine girisildigi anlasılmaktadır. Hicretle birlikte, Medîne'ye önemli bir nüfus hareketi olmustur. Bu itibarla, ilk önce sehrin yerlesime ve gelisime elverisli bir alan merkez olarak tespit edilmis, buraya cami ve kendi evlerini insa ettikten sonra muhacirlerin belli kıstaslara göre yerlesmelerine imkan saglanmıstır. Hz. Peygamber devrinde baslayan fetih hareketleri, onun ardından Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer devrinde de hızla devam etmistir. Hz. Ömer'in hilafeti zamanında Irak ve Mısır bölgesinde ordugâh sehirlerin kurulması ve fetih ordularının askerlerinin buralara yerlesmeleri gündeme gelmistir. Bu arada, kurulacak olan sehirlerin yerlerinin tespitinde Hz. Ömer'in bazı sartlar ortaya koydugu ve bu süreçte aktif rol aldıgı görülmektedir. Basra, Kûfe ve Fustat sehirlerinde müslümanlar kabile esasında göre tanzim edilen müstakil hıttalara yerlestirilmistir. Kuruluslarının ardından söz konusu sehirlere göçler devam etmis ve sehirlerin nüfuslarının artıs meydana gelmistir. Bu nedenle, yöneticiler ihtiyaç hissettiklerinde
Özet (Çeviri)
It is a fact migration of people and settlements play important role in the emergence of new societies and civilizations. From this perspective, studying the facts such as establishment of first Muslim community in Medina and the extension of Muslim domination over a vast geographical area in a short period of time within the world history in terms of migration might reveal some significant aspects of the subject. In this dissertation entitled“Settlement in Early Years of Islam (1-41 h /622-661)”we study the first Islamic settlements in cities of Medina, Kufa, Basra and Fustat. In order to determine the traces of later changes, it seemed necessary for us fist to establish the pre-Islamic facts regarding these regions. The settlement in Medina is evaluated in terms of the migration of the Prophet Muhammad and first Muslims to that city. The Prophet initiated a serious and orderly urbanization activity in Medina that politically and geographically seemed in disorder previously. After the Hegira there has been a significant population movement in Medina. In this regard, first an area of the city suitable for settlement and development marked as a new center and after the construction of his house and the Mosque, the rest of Migrates were allowed to settle there according to certain criteria. The conquests started with the Prophet continued with a fast pace under the period of Abu Bakr and Omar. During the Caliphate of Omar, cities for military encampment were established and soldiers of the conquering armies were settled these areas. In the meantime, in determining the settlement and city locations, Caliph Omar seemed played a definite role and set certain rules and requirements. In the cities of Basra, Kufa and Fustat Muslims were settled in khittas ordered on tribal basis. After settlements these cities received further migrations and went through significant population growth. For this reason, the rulers of these cities seemed to feel it necessary to make certain re-adjustments to these khittas from time to time.