Esnek imalat sistemlerinde imalat hücresi oluşturma ve yükleme
- Tez No: 5163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
- iv - ÖZET Bu tez de sayısal sistemlerin, takım tezgahlarına uygulanma sı ile rijit yapılı imalat sistemlerinin yerini alan, Esnek İmalat Sistemlerinde kodlama, gruplama, imalat hücresi o- luşturma ile tezgah yükleme problemlerinin çözümüne yönelik bütünleşik bir model geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalar yedi bölümde toplanmıştır. Birinci bölümde, Geleneksel İmalat Sistemleri kısaca ince lenerek grup teknolojisi imalat sisteminin avantajları açık lanmıştir. Daha sonra bu yapıların yerini alan“Esnek İma lat Sistemleri”ve bu sistemlerin elemanları detaylı olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, Esnek İmalat Sistemlerinde bilgi ve bilgi akış sistemini oluşturan veri yapıları, çeşitleri ve organi zasyonu ile kullanılabilen kütük tipleri tanıtılarak veri dağıtım sistemleri ve şebeke sistemleri incelenmiştir. Veri tabanına dayalı sistem elemanlarından olan bilgisayar des tekli çizim ve etkileşimleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, kodlama sistemleri tanıtılmıştır. Literatür de görülen ve geniş uygulama alanı bulan OPITZ sitemi ile işlem kodlama, parça kodlama ve makina kodlama örneklerle açıklanmıştır. ISO kodlama sistemi ile de takım kodlama ve işlem kodlama ile tezgah programlama fonksiyonları incelen miştir. Dördüncü bölümde, Esnek İmalat Sistemleri ile ilgili bir kaynak taraması yer almaktadır. İmalat hücreleri oluşturma da karşılaşılan işlem, parça ve makina gruplama tekniklerin den“Benzerlik Katsayısı Tekniği”,“Derece Sıralama ve Küme leme Tekniği”ile“Q-Analiz Tekniği”tanıtılarak uygulama örnekleri sunulmuştur. Ayrıca Esnek İmalat Sistemleri İçin geliştirilen analitik modeller ve yükleme modelleri de kısa ca bu bölümde ele alınmıştır. Beşinci bölümde, bu tez çalışması sırasında geliştirilen teknik ve yöntemlerin uygulamasında kullanılan işletme ele alınmıştır. İmalat sanayinde faaliyet gösteren bir motor fabrikası tanıtılarak halihazırdaki üretim sistemi açıklan-- v - bir Esnak İmalat Hücresi Üzerinde çalışılmıştır. Kodlamaya dayanarak sisteme gelen çeşitli iş parçalarının magazin kı- sıtı altında işlem gruplaması yeni bir yaklaşımla yapılmış tır. Yapılan bu gruplama yardımı ile oluşurulan Esnek İma lat Hücresi dana sonraki bölümdeki çalışmalarda baz olarak kullanılmıştır. Altıncı bölüm de, bir önceki bölümde önerilen Esnek İmalat Hücresin de kullanılabilecek bir yükleme modeli geliştiril miştir. İki aşamalı olarak geliştirilen modelin kurulmasın da simülasyon uygulamasından yararlanılmıştır. Model de ke sikli simülasyon tekniği kullanılmıştır. Modelde, önce ima lat sistemine rasgele olarak gelen siparişlerin, parça tip leri, geliş aralıkları, parti sayıları ve imalat miktarla rı belirlenerek tezgah yüklemeleri yapılır. İkinci aşamada ise, sabit zaman artımı kullanılarak tezgahlarda meydana gelebilecek arızalanmaların daha önce hazırlanan üretim programlarına olan etkileri ve sipariş gecikmeleri incelen miştir. Modelin bilgisayar yardımı ile çözümü BASIC program lama dili ile hazırlanan özel bir bilgisayar programı ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonra uygulama için seçilen iş letmeden derlenen veriler, modelin kullanımına göre uyarlan mistir. Modelin koşumu sonunda belirli bir zaman boyutunda, önerilen EİH'deki siparişlerin durumu ile ilgili dökümler sağlanabilmektedir. Ay rica geliştirilen model ile farklı EİH yapıları ve vardiya sayılarına göre yükleme alternatifleri için senaryolar yazılmıştır. Senaryoların sonuçları sipariş karşılama oranı ve maliyetlere göre değerlendirilmiştir. Yedi ve sonuncu bölüm de ise, yapılan çalışma da elde edi len sonuçlar on madde halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
- vı - Flexible Manufacturing Systems are continuations and extenti- ons of conventional manufacturing systems. The flexible manu facturing system (FMS) concept is intended to solve the following application problems which are inherent in the traditional manufacturing systems, i. Production of families of workparts, ii. random lounching of workparts, iii. Teduced manufacturing lead time, i v. Reduced in-process inventory, v. Increased machine utilization, vi. Reduced direct and indrect labor, vi i. Better managemen control, Most of the outlined problems are not new, bat high FMS invest ment costs and automation require a new approach to the soluti on of these problems. In this dissertation development of a Flexible Manufacturing Cell (FMC), and the probilitiy of its integration to a tradi tional manufacturing system, to handle most of the problems listed above is examined. Coding systems and Oroup Technology metodologies are used for grouping problems. A heuristic model is developed to from a FMC under magazin capacitiy constraint. At the second phose of the study a simulation model is developed for loading of the cell by taking into consideration of the probable breakdowns of the machine centers. At the final stage of the study the data collected from a company in Turkish motors manufacturing industry is used to test the app lication feasibility of the proposed system. Mult i scenario anal ysİ ses are used to compare the economic feasibilities of different alternatives Such as capacity extensions of the con ventional systems and the proposed systems. Studies carried out to develop this study are collected within seven chapters.- VI 1 In the first chapter, techological development of manufactur ing systems is examined starding from conventional manufactu ring systems such as, jop-shop production »project production, continous manufacturing systems and continous process produc tion systems. Then Group Technology and related concepts like group centre, group cell and group line are explained schemati cally.FMS typs of FMS's and the elements in building up a FMS are also within the domain of this chapter. In the second chapter, the definition of data is given for the data processing systems in FMS's types of data such aş hierar - chical and rational; data entering sections, the necessary programs for the files are explained within this chapter. This chapter also covers networks and the integration of CAD with FMSs and data bases In the third chapter »coding metodologles and coding systems such as Operations coding,workparts coding, machine coding and OPITZ system also coding, coding of catter tools used in CNC machines are explained with examples. In the fourth chapter a survey of the models developed and studies carried out in FMSs are examined under specific keywods and summerized. The criterias used can be listed as follows; (1) System design, (2) Scheduling, (3) System evaluatuation, (4) Flow analysis, (5) Process control, (6) Loading, (7) closed Queuing modelling, (8) Queueing modelling (9) Layout planning, (10) grouping, (11) Coding, (12) System design, (13) Systems a- nalysis, (14) Information systems, (IS) Routing, (16) Network analysis, (17) Systems analysis, (IB) simulation, (19) Lineear programming. In the fifth chapter, a heuristic model is developed to esta- bilish a FMC and its application within the company mentioned above is made. In the first part of this chapter, the existing manufacturing system of the companiy has been introdeced. The loading conditions of CNC's purchasing accounting and the sales systems and the automation department are studied and the post data is used to see thebottlenecks of the system the main problems of the system can be summarized as delayed orders huge amount of process-in inventories and the unbalenced machine loading. In the second part of this chapter the studi es for the deyolepment of a FMS are summarized. A specific co ding system is devoleped. This coding system covers all of the information listed below.viii - a) Workpart geometry, b) Information of production, c) Features of machine used in production, d) Dimensions of workpart, e) Quantitiy in the product, f ) Firm's number g) Processes time, h) The material of workpart i) CNC program number, after the operans of coading,a grouping model is developed to establish a FMS. The assumption of this model are;; 1. Every operation can be done by using an avarege of two tools this implies that 28 slots of every 1 magazine can be used by 14 types of operations. 2. Every workpart once loaded to the machine center should be machined completely this el i mi net es the handling problems between the machina centers of every operation. That's why the loading and unloading times and the work-in proces inventories are going to be decreased and the production quality is going to be increased. In the sixty chapter, a loading model is developed by using simulation techniques. Simularty application has bees used. At the establument of the model developed in two phases disc- reate simulation techniqu has been used in the model a speci fic rogram in the BASIC programing language has been writter for the model a heuristic model has been applied for grouping the magazine capacity has been taken as a limitation for the grouping process an apens is supposed to be done approximately with to tools and the 28 slots in a magazine is used for 14 operation types the fact of full processing of a workpart after its. taken to the machines is accepted so the transport ing of the work parts between machines from one operation to other so the transfering of the workparts between machines fron one operation to another has been presented This fact has eliminated the acces times of loading and unloading by working the internal stocks more than that scraps are reduced by having proceses more than one in typing upıx - workpart only once to the table with getting a simulary quality grouping are controlled by loading as an example application order data and processes definitions the firm have been taken as basis at the and of grouping as FCS that come out from four processing centre has been formed As a summary this dissertation covers a study dealing with the replacement of a conventional manufacturing system by a FMCs simulation technique is used to make scenario analiysises of different alternatives studies carried out to develop this mo del are collected within seven chapter's