Koroner arter hastalığında serum resistin düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of serum resistin levels in coronary artery disease
  1. Tez No: 411908
  2. Yazar: ELİF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. NEZAKET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türk Erişkinlerinde Kalp Hastalığı ve Risk Faktörleri (TEKHARF) çalışması, erişkinlerimizde yıllık koroner kalp hastalığı mortalitesini erkeklerde binde 5.2, kadınlarda binde 3.2 olarak tespit etmiştir. Yüksek mortalite oranlarının düşürülmesi, koroner darlık derecesinin semptomatik dereceye ulaşmadan önce öngörülebilmesi amacıyla yapılan yoğun çalışmalarda biyokimyasal değerlendirmeler de büyük önem kazanmaya başlamıştır. Biz de çalışmamızda, son yıllarda keşfedilen resistin biyomolekülünün koroner ateroskleroz patogenezindeki etyolojik değerini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmada, anjiyografik olarak koroner arter hastalığı tanısı alan grupla (darlık oranı > %25) (n=43), normal koroner arter lümen çapı (darlık oranı < %25) bulunan kontrol grubunun (n=25) serum resistin düzeylerini karşılaştırdık. Ayrıca diğer etyolojik faktörler ile karşılaştırılması amacıyla serum glukoz, insülin, total kolesterol, HDL, LDL, homosistein, hsCRP düzeyleri ve insülin sensitivitesi (HOMA-IR) değerlendirildi. DiaSorin ETI-Max 3000 cihazında Human Resistin ELISA Kit (AssayMax) kullanılarak serum resistin düzeylerinin kantitatif tayini yapıldı. Hasta olan ve olmayan gruplarda resistin ortalamalarını kıyasladığımızda, anti-hiperlipidemik ajan kullanmayanlarda kullananlara göre resistin seviyeleri anlamlı yüksek bulunmuştur (p < 0.05). Diğer grup özelliklerine göre resistin seviyeleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır ( p > 0.05). Tüm grupların korelasyonuna baktığımızda, resistin ile açlık insülini (p< 0.05) HOMA-IR (p < 0.05), homosistein (p = 0.050) ve hsCRP (p < 0.05) düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptadık. Koroner arter hasta grubumuzu oluştururken darlık yüzdesi ≥ %25'in üzerinde olan hastaları çalışmamıza dahil ettik. Kontrol grubumuzu da iskemik şikayetleri olan ve anjiyografik olarak koroner arterlerinde darlık tespit edilmeyen (
Özet (Çeviri)
In Cardiac Disease and Risk Factors for Turkish Adults (TEKHARF) Study, coronary artery disease mortality incidence was found to be 0.52 % in male and 0.32 % in female adults. Thus, biochemical observations, that aimed to decrease the mortality rate and predict coronary artery stenosis degree before symptomatic improvement, gain importance. In our study, we aimed to evaluate the etiological value of recently discovered resistin biomolecule in coronary atherosclerosis pathogenesis. In this study, we evaluated and compared serum resistin levels in patients with angiographically proven coronary artery disease (stenosis ratio > 25%) (n=43) and in the control group with angiographically proven normal coronary artery diameter (stenosis ratio < %25) (n=25). Furthermore, serum glucose, insulin, total cholesterole, HDL, LDL, homocysteine, hsCRP levels and insuline sensitivity (HOMA-IR) are evaluated to compare resistin with other etiological factors. Quantitative determination of serum resistin levels is performed with Human Resistin ELISA Kit (AssayMax) in DiaSorin ETI-Max 3000 device. Resistin levels were significantly higher in antihyperlipidemic agent users in both patient and control groups (p < 0.05). Other group characteristics did not show significant differencies in resistin levels (p > 0.05). While considering both patient and control group correlations, we determined positive correlation between resistin and fasting insulin (p< 0.05), HOMA-IR (p< 0.05), homocysteine (p = 0.05) and hsCRP (p < 0.05). Our study include the subjects with angiographic coronary artery stenosis ratio over 25% for generating coronary artery patient group and the subjects with angiographic coronary artery stenosis ratio under 25 % for generating control group. The resistin values might be similar in patient and control groups due to this low treshold ratio. Future studies shall present more spesific results if hemodynamically significant levels ( >50 %) are used. Resistin secretion is increased by inflammatory stimmulation. Inflammatory parameters such as hsCRP, and so inflammation severity, are smilar in patient group and controls. Resistin levels are not correlated with atherogenesis in our study because resistin arises from adipose tissue and it is affected by inflammatory processes. In every subjects, blood sample, plasma lipid levels, glucose and inflammatory markers are evaluated once. These markers might be affected by multifactorial factors and altered by occult acute coronary events. Specifying and wide range selection of patient and control group, investigating and following up parameters especially for dyslipidemia and inflammatory markers for a long time period may represent the role of resistin in coronary artery disease clearly in future studies.