İntratimpanik alfa lipoik asid uygulamasının cisplatin ototoksisitesine karşı koruyucu etkisinin otoakustik emisyon ölçüm yöntemiyle fonksiyonel olarak araştırılması (deneysel çalışma)
Assessment of protective effects of alpha-lipoic acid on cisplatin induced ototoxicity by using dpoae in guinea pigs.
- Tez No: 411909
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KATILMIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç:Cisplatin bir çok neoplazmın tedavisinde kullanılan etkili bir antineoplastik ilaçtır. Klinik kullanımda cisplatine bağlı nefrotoksisite ,miyelotoksisite, gastrointestinal toksisite, ototoksisite ve periferal nöropati gibi istenmeyen bir çok yan etki mevcuttur. Nefrotoksisite ve ototoksisite klinik kullanımda tedavi edici dozlarla oluşabilmektedir. Biz bu çalışmamızda kobaylarda alfa lipoik asidin intratimpanik uygulamasının cisplatin ototoksisitesine karşı koruyucu etkisini araştırdık. Metod: 4 gruba ayrılan guinea piglerin DPOAE ölçümleri yapıldıkta sonra injeksiyonlar yapıldı:1.gruba intraperitoneal cisplatin enjeksiyonu, 2. gruba intratimpanik lipoik asid enjeksiyonu sonrası intraperitoneal cisplatin enjeksiyonu, 3.gruba intratimpanik lipoik asid enjeksiyonu ve 4. gruba intratimpanik salin enjeksiyonu sonrası intraperitoneal cisplatin enjeksiyonu yapıldı.72 saat sonra DPOAE ölçümleri yapılarak uygulama öncesi değerlerle karşılaştırıldı. Bulgular: DPOAE ölçümü sonrası sinyal gürültü oranı "signal to noise(SNR) değerleri esas alınarak 1-8 kHz de uygulama öncesi ve uygulama sonrası değerler karşılaştırıldı.1. grupta cisplatin enjeksiyonu sonrası SNR değerlerinin uygulama öncesi değerlerle karşılaştırıldığında anlamlı olarak düştüğü saptandı p0,05. 3. grupta intratimpanik lipoik asit uygulama öncesi ve uygulama sonrası SNR değerlerinde anlamlı fark saptanmadı p>0,05. 4 grupta intratimpanik salin solüsyonu, intraperitoneal cisplatin uygulama öncesi ve sonrası SNR değerlerinde anlamlı fark saptanmadı p>0,05. Sonuç:Guinea piglerde intratimpanik lipoik asid , intraperitoneal cisplatin uygulama öncesi ve sonrası SNR değerlerinde anlamlı fark saptanmadı. İntraperitoneal cisplatin enjeksiyonu öncesi uygulanan intratimpanik alfa lipoik asidin cisplatin ototoksisitesine karşı koruyucu etkinliğinin olduğunu saptadık
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Cisplatin is a potent antineoplastic drug and is widely used in the treatment of many tumors. However, severe side effects such as nephrotoxicity, myelotoxicity, gastrointestinal toxicity, ototoxicity, and peripheral neuropathy limit the clinical use of cisplatin. In particular, nephrotoxicity and ototoxicity are dose-limiting side effects. In this study we aimed to investigate the effectiveness of intratympanic alpha-lipoic acid injection as a protective agent against cisplatin-induced ototoxicity. STUDY DESIGN AND SETTING: The four groups of guinea pigs were injected as follows: 1) cisplatin, 2) cisplatin following intratympanic alpha-lipoic acid , 3) intratympanic alpha-lipoic acid and 4) cisplatin after intratympanic saline. Before and 3 days following injections, the ototoxic effect was measured with distortion product otoacoustic emissions (DPOAEs). RESULTS: The signal-to-noise ratio (SNR) values at 1 to 8 kHz frequencies for group 1 animals after injections significantly decreased over those before injections (P 0.05). In group 3 there were no significant differences in SNR values between before and after intratympanic alpha –lipoic acid injections (P > 0.05). In group 4 there were no significant differences in SNR values before and after saline and cisplatin injections (P > 0.05). CONCLUSIONS: Intratympanic alpha –lipoic acid and saline injection did not cause any ototoxic effect; in contrast, it might have a significant protective effect after cisplatin injection.