Koroner arter hastalarında koroner arter ektazisi ve resistin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of coronary artery ectasia and resistin level in patients with coronary artery disease
- Tez No: 680458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
arka plan ve amaç: Koroner arter hastalığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önde gelen ölüm ve morbidite nedenlerinden biridir. KAE'nin etiyolojisi ve patofizyolojisi tam olarak aydınlatılmamıştır. Koroner arter ektazisi (KAE), komşu normal koroner artere kıyasla koroner arterin çapının 1.5 kattan fazla lokalize veya yaygın genişlemesidir. Koroner ektazi gelişim mekanizmaları şunları içerir: ateroskleroz % 50, konjenital nedenler % 20-30 ve bağ dokusu hastalıkları% 10-20. Koroner arter ektazileri genellikle asemptomatiktir, ancak miyokardiyal iskemi veya infaktüse neden olabilirler. Resistin, yeni tanımlanan bir adiposit salgılayan hormondur. sistein açısından zengin proteindir. Beyaz yağ dokularında salgılanır ve ayrıca insandaki diğer birkaç dokuda da bulunmuştur. Son zamanlarda inflamasyonla ilişkili hastalıkla ilişkili olduğu ve serum CRP düzeyi ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın amacı, resistin düzeyinin koroner arter ektazi etiyopatogenezinde rolü olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve yöntem ARALIK 2018 - ARALIK 2019 arasındaki dönemde 34 kAE tanılı hasta ve 30 normal koroner anatomi (NkA) alındı. Başlangıç klinik özelliklerinin detayları, ekokardiyografik özellikler, anjiyografik bulgular kaydedildi. Diğer gerekli biyokimyasal parametreler otoanalizör ile ölçüldü. Kan, serum resistin seviyesi analizi için toplandı ve saklandı Sonuçlar: 34 CAE'li hasta ve normal koroner arterli 30 hasta karşılaştırıldı. CAE'de normal koroner arterden yüksek resistin seviyeleri istatistiksel olarak anlamlıydı. (4049,61'e karşı 3680,27 ve p: 0,020) Sonuç olarak koroner arter ektazisinin etiyopatojeni tam olarak bilinmemektedir. Önceki çalışmalarda ateroskleroz ve inflamasyonun rolünün çok önemli olduğu gösterilmiştir. Serum resistin düzeyinin koroner arter ektazisinin etiyopatogenezini, tedavi yöntemlerini ve uzun dönem prognozunu anlamada önemli bir rolü olabileceğini düşünüyoruz. Çalışmamızda bu alandaki diğer çalışmalara ışık tutacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Coronary artery disease is one of the leading causes of death and morbidity in our country, as in the rest of the world. Etiology and pathophysiology of CAE is not fully elucidated. Coronary artery ectasia (CAE), is localized or diffuse enlargement of coronary artery more than 1.5 times in diameter in comparison with adjacent normal coronary artery. Mechanisms of coronary ectasia development includes atherosclerosis by 50%, congenital causes by 20-30% and connective tissue diseases by10-20% . Coronary artery ectasias are usually asymptomatic, but can cause myocardial ischemia or infaction Resistin is a newly identified adipocyte secreted hormone belonging to a cysteine-rich protein family. It is secreted in white adipose tissues and also has been found in several other tissues in human. Recently it has been found to be relevant to inflammation-related disease and correlated with serum CRP level the aim this research aimed to investigate whether resistin level has a role in coronary artery ectasia etiopathogenesis methods During follow up between DECEMBER 2018 - DECEMBER 2019, 34 patients with diagnosis of CAE and 30 normal coronary anatomy(NCA) were received. Details of baseline clinical characteristics, echocardiographic features, angiographic findings were recorded. Other necessary biochemical parameters were measured with autoanalyzer. Blood was collected and stored for serum resistin level analysis Results: 34 patients with CAE and 30 patients with normaly coronary artery were compared. Resistin levels in CAE higher than normal coronary artery, were statistically significant.( 4049,61 versus 3680,27 and p:0,020 ) As a result etiopathogeny of coronary artery ectasia is not fully known. The role of atherosclerosis and inflammation has been shown to be very important in previous studies. We think that the level of serum resistin may have an important role in understanding the etiopathogenesis of coronary artery ectasia, treatment modalities and long-term prognosis. In our study, we think that it will shed light on other studies in this field.