Genç yaşta miyokard infarktüsü geçiren hastalar ile endotelyal nitrik oksit sentetaz gen 4b/4a polimorfizmi arasındaki ilişki
Relationship between endothelial nitrik oxide synthase gene 4b/4a polymorphism and myocardial infarction patients at a young age
  1. Tez No: 411911
  2. Yazar: ZEKİ YÜKSEL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Genç yaşta enfarktüs geçirenlerin gelişteki klinikleri yaşlı hastalardan daha farklıdır. Genç grupta daha az oranda enfarktüs öncesi angina varlığı, damar tutulumunun az olması, normal ve normale yakın koroner anatomili enfarktüslerin artmış sıklığı, klasik risk faktörlerinin yokluğu gözlenmektedir. Tablo bu hastalarda aterosklerotik sürecin ( yani artmış plak yükünün) ötesinde, plak vulnerabilitesi ve trombotik sistem aktivasyonunun varolan klinik olaylarla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu temelden yola çıkarak bu tablonun genetik arka planını ve genç yaşta miyokard infartüsü geçiren hastalarda endotelyal Nitrik oksit geni intron 4a/b polimorfizmi ile arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik. Genç yaşta miyokard infarktüsü geçiren hastalarda klasik risk faktörlerinden özellikle aile hikayesinin öneminin bilinmesi genetik nedenlerin araştırılmasına sebep olmustur. Sonuç olarak eNOS“ba”ve“aa”genotipine sahip olmak koroner arter hastalığının patofizyolojik karakteristiklerinden bağımsız risk faktörü olabilir. Ayrıca eNOS“ba”ve“aa”genotipine sahip bireylerin hs-crp düzeyleri arasında yüksek düzeyde bir ilişki olması araştırılması gereken dikkat çekici bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
The clinic status of young myocardial infarction patients are different from the olders. Angina before myocardial infarction, increased myocardial infarction with normal coronary artery , absence of classical risk factor are seen in young myocardial infarction. Beyond atherosclerotic process in these patients (ie increased plaque burden), vulnerabilite activation and thrombotic events may be related to existing clinics. Starting from this basic genetic background of this table,in this study we aimed to investigate in patients with young myocardial infarction and endothelial nitric oxide gene intron 4a/b polymorphism. Patients with young myocardial infarction, knowing the importance of family history, especially of the classical risk factors has led to the investigation of the genetic causes. As a result, to have eNOS“ba”and“aa”genotype may be an independent risk factor of the pathophysiological characteristics for coronary artery disease. Also correlation between hs-crp and patients with eNOS“ba”and“aa”genotype is a remarkable finding.