Polikistik over sendromu olan olgularla sadece sonografik polikistik overi olan olguların ART sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of patients with polycystic ovary syndrome with those with only sonographic polycystic ovary in terms of the outcomes of ART treatment
- Tez No: 411921
- Danışmanlar: DR. VEDAT ERKAN DAYICIOĞLU, DR. KENAN SOFUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) olan hastalar ile sadece sonografik polikistik overi (PKO) olan hastaların ART sonuçlarının karşılaştırılması Gereç Yöntem: Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi tüp bebek merkezinde ART tedavisi uygulanmış olan PKOS veya sadece sonografik PKO olan toplam 72 hasta çalışmaya dahil edildi. İki grup demografik, klinik özellikler, IVF tedavisinin özellikleri ve sonuçları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: PKOS olan 24 olgu ve sadece sonografik PKO olan 48 olgu olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların ortalama yaşı 28,31±3,57 olarak bulundu. Bazal LH düzeyi ve bazal LH/FSH oranı PKOS olan grupta istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı. Toplam kullanılan gonadotropin dozunun sadece sonografik PKO olan grupta anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edildi. İki grup arasında biyokimyasal ve klinik gebelik oranları açısından istatistiksel bir farklılık saptanmadı. Ağır ovaryen hiperstimulasyon sendromu oranları iki grup arasında benzer bulundu. Sonuç: PKOS'un patofizyolojisine bağlı olarak, PKOS'u olan olguların bazal LH/FSH oranı sadece sonografik PKO'i olan olgulardan daha yüksek olarak bulunmuştur. IVF tedavisi sonrası gebelik oranlarının PKOS ve sadece sonografik PKO olan olgularda benzer olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) and those with only sonographic polycystic ovary (PCO) in terms of the outcomes of ART treatment Material and method: 72 patients with PCOS or only sonographic PCO who underwent ART treatment at IVF clinic of Zeynep Kamil Teaching and Research Hospital were enrolled into the study. The patients' demographic and clinical data as well as the outcomes and characteristics of their IVF treatments were compared between two groups. Results: Of the patients, 24 had PCOS, and 48 had only sonographic PCO. The mean age of the patient population was 28,31 ± 3,57. PKOS group showed a significantly higher basal level of LH and rate of LH/FSH compared to only sonographic PCO group. However, a higher total dose of gonadotropin was used in only sonographic PCO group. The rates of biochemical and clinical pregnancy did not significantly differ between two groups. Severe OHSS rates showed no difference between two groups. Conclusion: Based on the pathophysiology of PCOS, basal LH/FSH rate was found significantly higher in PCOS group compared to only sonographic PCO group. The similar pregnancy rates after IVF treatment were found in both groups.