Laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren hastalarda üç farklı peep düzeyinin hemodinami, solunum mekaniği ve gaz değişimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of 3 different PEEP levels on hemodynamics, respiratory mechanics and elimination of volatile anesthetic agent in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 411922
  2. Yazar: HÜSNÜ MERT ARINALP
  3. Danışmanlar: DR. GÜLŞAH KARAÖREN, DR. ÖMER TORUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızda laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirmiş olan ASA I-II hastalarda, üç farklı PEEP düzeyinin (0- 5- 8 cmH2O) hemodinamik parametrelere, peak ve plato hava yolu basınçlarına, statik ve dinamik kompliyansa, gaz değişim zamanına ve postoperatif pulmoner fonksiyonlara olan etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 01 Ekim 2012 - 01 Ekim 2013 tarihlerinde, elektif laparoskopik kolesistektomi uygulanmış 30-65 yaş arası, Amerikan Anestezistleri Derneği (ASA) I-II risk grubunda olan, rutin monitorizasyonu (kan basıncı, nabız, SpO2, ETCO2 ) yapılmış ve preoperatif ve postoperatif göğüs hastalıkları uzmanı tarafından SFT ile değerlendirilmiş olan toplam 75 hastanın dosyaları incelenerek gerçekleştirildi. Tüm hastalar KAH (kalp atım hızı), noninvaziv TA, pulsoksimetre (SpO2) ile monitorize edilmişti. 20 G branül ile periferik damar yolu açılmış olan ve sıvı replasmanı % 0,9 NaCl (10 ml. kg-1.st-1 ) ile sağlanmış olan hastalara anestezi indüksiyonunda fentanil (1-1,5μg.kg-1, IV) ile tiyopental (5-7mg.kg-1, IV) uygulanmıştı. Rokuronyum (0,5mg/kg, IV) yapıldıktan sonra 2 dk süreyle hastalar %100 O2 ile manuel olarak kontrollü ventile edilmiş, uygun çaplı endotrakeal tüple entübe edilen ve ETCO2 monitörizasyonu yapılan hastalara anestezi idamesi sevofluran 1MAC ile %50 02 +Hava karışımıyla ve remifentanil infüzyonu ile (0,05-0,1μg.kg-1.dk-1, IV) sağlanmıştı. Hastalara ventilasyonda taze gaz akımı 6 lt. dak-1, tidal volum 6ml.kg-1 ideal kiloya (VKİ 25 olması için gerekli vücut ağırlığı), frekans ise ETCO2 30-35 cmH2O olacak şekilde ayarlanmıştı. 75 hasta uygulanmış olan PEEP değerlerine göre 3 eşit gruba (n=25) ayrıldı: 1. Grup ( V0) (n=25) : Basınç kontrollü ventilasyon ile +0 cmH2O PEEP uygulanan hastalar. 2. Grup ( V5) (n=25) : Basınç kontrollü ventilasyon ile +5 cmH2O PEEP (Minimum veya fizyolojik PEEP) uygulanan hastalar. 3. Grup ( V8) (n=25) : Basınç kontrollü ventilasyon ile +8 cmH2O PEEP (Orta dereceli PEEP) uygulanan hastalar. Tüm hastaların perioperatif süreçteki takiplerinden; demografik özellikleri; ASA, yaş, cinsiyet, VKİ, hemodinamik parametreleri (KAH, OAB, SAB, DAB, SpO2, ETCO2); 30. dk'ya kadar 5'şer dakika, 30. dk'dan sonra operasyon bitimine kadar 15 dk arayla, intraabdominal gaz insüflasyonu ve desüflasyonu sonrasında, solunum mekanikleri; Ppeak ,Pplato, kompliyans, ayrıca inhalasyon anesteziği kesilmesinden sonra tüm hastaların 1MAC'tan 0,3MAC'a ve 0,1MAC'a düşüş süreleri ile 1MAC, 0,3MAC ve 0,1MAC'daki Fi Sevo ve Fexp Sevo değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda gruplar arasında demografik veriler, operasyon süreleri, insüflasyon süreleri açısından anlamlı fark tespit edilmedi. Çalışmamızda hemodinamik parametrelerde her 3 grupta anestezi indüksiyonunu takiben kaydedilen 0.dakikadaki KAH, SAB, DAB ve OAB değerlerine göre anestezinin derinleşmesi ile istatistiksel olarak anlamlı düşüşler tespit edildi, CO2 insüflasyonu döneminde ise başlangıç dönemine göre artışlar tespit edilmesine rağmen bu artış istratistiksel olarak anlamlı değildi. Çalışmamızda tüm hastalarda tidal volümü 6ml.kg-1'da sabit tutuldu, ETCO2 30-35cmH2O arasında olacak şekilde solunum frekansı ayarlanmıştı. Hastaların hiçbirisinde ETCO2 değeri frekans arttırmamızı gerektirecek düzeyin üzerine çıkmadı. Çalışmamızda P Peak ve P Plato değerlerinde her üç grupta da insüflasyon başlangıç ve süresince, preoperatif ve operasyonun diğer zaman dilimlerindeki ölçümlere göre anlamlı artışlar tespit edildi (p0.05). FVC, FEV1, FEV1/FVC,FEF25-75 değerlerinin istatistiksel ortalamaları incelendiğinde; FVC'de düşüş, 8 cmH2O PEEP uygulanan grupta diğer gruplara oranla, daha az saptandı. FVC'de 0 ve 5 PEEP uygulamasına göre 8 PEEP uygulamasında daha az düşüş saptandı. Sonuç: Genel anestezi altında laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirmiş hastalarda 8 cmH2O PEEP uygulamasının; hemodinamiyi bozmadan ve sevofluran washout zamanını etkilemeden, perioperatif statik ve dinamik kompliansı arttırması ve preoperatif yapılan SFT'ye kıyasla postoperatif SFT değerlerinde, daha az bozulma sağlaması nedeniyle 0 ve 5cmH2O PEEP uygulamalarına göre hastaları postoperatif pulmoner komplikasyonlardan daha iyi koruyabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective In this study, we aimed to compare effects of 3 different PEEP levels (0, 5, 8 cmH2O) on hemodynamic parameters, peak and plateau airway pressures, static and dynamic compliances, gas-exchange time and postoperative pulmonary functions in patients with ASA I-II status who underwent laparoscopic cholecystectomy. Material and method Files of 75 patients aged 30-65 years with ASA I-II risk status who underwent elective laparoscopic cholecystectomy with standard monitoring (blood pressure, heart rate, SpO2, ETCO2) between 01 October, 2012 and 01 October, 2013 as well as preoperative and postoperative evaluations with pulmonary function tests conducted by a chest disease specialist were reviewed in the present study. Standard monitoring including heart rate, non-invasive blood pressure, pulse oximetre (SpO2) were employed in all patients. A peripheral venous line was accessed by inserting a 20 G cannula while fluid replacement was provided at a rate of 10 ml.kg-1.hour-1 by using normal saline. Anesthesia was induced by using fentanyl (1-1,5 μg.kg-1; IV) and thiopenthal (5-7mg.kg-1; IV). After administration of rocuronium (0,5 mg/kg; IV), the patients were manually ventilated over 2 minutes by using 100% O2 in a controlled manner which, in turn, followed by endotracheal intubation. In patients monitored by ETCO2, anesthesia was maintained by using sevoflurane (MAC 1) in 50:50% O2: air mixture and remifentanil infusion (0.05-0.1 μg.kg-1.min-1; IV). During ventilation, fresh gas flow rate was set at 6 L. min-1 to maintain a tidal volume of 6 ml.kg-1 ideal body weight (body weight required for BMI of 25 kg/m2), while frequency was set to maintain ETCO2 level of 30-35 cmH2O. Seventy five patients were assigned into 3 groups (n=25) based on PEEP levels used: Group 1 (V0): patients underwent pressure controlled ventilation plus PEEP with 0 cmH2O Group 2 (V5): patients underwent pressure controlled ventilation plus PEEP with 5 cmH2O (minimum or physiological PEEP) Group 3 (V8): patients underwent pressure controlled ventilation plus PEEP with 8 cmH2O (moderate PEEP) In all patients, demographic characteristics including ASA, age, gender and BMI, hemodynamic parameters including HR, MAP, SAP, DAP, SpO2 and ETCO2, respiration mechanics assessed by 5-minutes intervals until minute 30, by 15-minutes intervals until end of surgery thereafter and after intraabdominal gas insufflation and exsufflation, Ppeak, Pplateau, compliance were recorded. In addition, time to reduction from 1 MAC to 0.3 MAC and 0.1 MAC as well as Fi Sevo and Fexp Sevo values at 1 MAC, 0.3 MAC and 0.1 MAC were also recorded in all patients. Results No significant difference was detected in demographic data, operation time and insufflation time among groups. In all groups, it was found that there were significant decreases in HR, SAP, DAP and MAP values by increasing anesthesia depth when compared to those recorded on the minute 0 after anesthesia induction. Although significant increases were detected during CO2 insufflation, the difference didn't reach statistical significance. In our study, tidal volume was fixed to 6 ml.kg-1 in all patients, while ventilation frequency was set to maintain ETCO2 level of 30-35 cmH2O. In any of the patients, ETCO2 value didn't reach to a level requiring up-titration of ventilation frequency.