Kliniğimizde koledok taşı nedeniyle uygulanan cerrahi yöntemler ve sonuçlarımız
Surgical procedures performed due to common bile duct stones and their outcomes
  1. Tez No: 411953
  2. Yazar: CEM TUĞMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP KAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada safra taşına bağlı tıkanma sarılığının tedavisinde kullanılan t tüp drenaj, transduodenal sfinkteroplasti, koledokoduednostomi yöntemleri irdelendi. Yöntemler arasında her hastaya uygulanabilecek standart bir yaklaşım çıkartmak mümkün olmaz. Ancak her üç tekniğinde hitap ettiği ortak endikasyon grupları mevcuttur. Bu gibi durumlarda Koledokoduedenostomi uygulama kolaylığı, operasyon süresi, yaşlı hastalarda ve acil koşullarda kullanılabilmesi ile maliyetinin düşük olması gibi avantajları sayesinde akla gelen ilk seçenek olabilmektedir. Koledok taşından korunmak ve taş oluşumunu engellemek konusunda henüz elimizde çok fazla olanak yoktur. Nonoperatif ve non invaziv yöntemlerle tedavi konusu umut verici olmakla birlikte deneysel aşamadadır. Bu nedenle irdelenen cerrahi teknikler günümüzde pek çok merkezde hastalar için kurtarıcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment approches (t tube drenaige, trasnduodenal sphincteroplasty and choledochoduodenostomy) used into the commen bile duct stones are evaluated. Defining a standart approach for all patients is not appropriate. But there are indication groups for all three techniques.In this cases, choledochoduodenostomy is the first treatment option because of simple use, operation time, cost effectiveness and applicability for urgent and old patients. Unfortunately, there are no choice for prevention of common bile duct stones. Nonoperative and non invaziv approaches are promissing but still they are in experimental level. Because of that, evaluated techniques are currently life saving for many patients.