Safra kanalı taşı olgularında ercp tekrarının nedenleri
The reasons for repeat ERCP in cases of bile duct stones
  1. Tez No: 810198
  2. Yazar: ESER BOYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KEKİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Safra kanalı taşları oldukça sık görülen, semptom ve komplikasyonları düşünüldüğünde hem morbidite hem de mortalite açısından önemli bir sağlık problemidir. Sarılık, kolanjit ve pankreatit gibi önemli sorunlara yol açabilmektedir. Komplikasyon riskinin yüksek olması nedeniyle asemptomatik dahi olsa saptanan safra kanalı taşlarının temizlenmesi önerilmektedir. Safra kanalı taşlarında en sık tercih edilen tedavi yöntemi endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografidir (ERCP). ERCP, safra kanalı taşı olgularında önemli başarı oranlarına sahiptir. Buna rağmen hastaya, taşa ve yerleşim yerine bağlı nedenler dolayısıyla taşın ilk ERCP uygulamasında çıkarılması her zaman mümkün olmamaktadır. Zor safra kanalı taşı olan vakalarda tekrarlayan ERCP işlemleri ve biliyer stentleme gerekebilmektedir. Bu çalışmada, koledok taşı nedeniyle ERCP yapılan hastalarda koledok taşının ilk ERCP çıkarılma başarısını saptamayı ve yapılan ERCP'lerde başarısızlığın nedenlerini ortaya çıkarmayı amaçladık. Çalışmamıza Ocak 2020-Aralık 2022 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi'nde ERCP yapılan hastalar dahil edilmiştir. Hastalara bu tarihler arasında yapılan ERCP uygulamalarından koledok taşı nedeniyle ERCP yapılanlar incelenerek kliniğimizin koledok taşı nedenli ERCP başarı oranı ve başarısızlık nedenleri araştırılmıştır. Bulgulara bakıldığında, çalışmamıza koledok taşı nedeniyle 642 hastaya 863 ERCP uygulandığı görülerek dahil edilmiştir. Kliniğimizde koledok taşı nedenli yapılan tüm ERCP'lerde başarı oranı %79,4 bulunmuştur. Başarılı ERCP'lerde ölçülen taş çaplarının ortancası 6 mm (min:0-max:40), başarısızlarda ortalama taş çapı 16,41±11,012 mm ve koledok çap ortalamaları başarılı ERCP'lerde 14,22±5,058, başarısızlarda 18,55±6,069 mm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bile duct stones are a very common and important health problem in terms of both morbidity and mortality considering their symptoms and complications. They can cause important problems such as jaundice, cholangitis and pancreatitis. Due to the high risk of complications, it is recommended to clear bile duct stones, even if they are asymptomatic. The most preferred treatment method for bile duct stones is endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP). ERCP has significant success rates in cases of bile duct stones. However, it is not always possible to remove the stone in the first ERCP application due to reasons related to the patient, the stone and the location. In cases with difficult bile duct stones, repeated ERCP procedures and biliary stenting may be required. In this study, we aimed to determine the success of the first ERCP removal of the choledochal stone in patients who underwent ERCP for choledochal stone and to reveal the reasons for the failure of the ERCPs. Patients who underwent ERCP at Gazi University Medical Faculty Hospital Endoscopy Unit between January 2020 and December 2022 were included in our study. Among the ERCP applications performed on the patients between these dates, those who underwent ERCP due to choledochal stones were examined, and the success rate of ERCP due to choledochal stone and the reasons for failure were investigated in our clinic. Considering the findings, 863 ERCPs were applied to 642 patients due to choledochal stones and included in our study. The success rate was found to be 79.4% in all ERCPs performed for common bile duct stones in our clinic. The median of the stone diameters measured in successful ERCPs is 6 mm (min:0-max:40), and the mean stone diameter in unsuccessful ERCPs is 16.41±11,012 mm, and mean common bile duct diameters were 14.22±5.058 mm in successful ERCPs, 18.55±6.069 mm in unsuccessful ERCPs.