Prostat adenokarsinomlarında gleason skoru, ekstrakapsüler yayılım, veziküla seminalis tutulumu ve perinöral invazyon ile p21, p27, siklin d1 ve ki-67 ekspresyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Expression of p21, p27, cyclin D1 and Ki-67 in prostatic adenocarcinoma: correlation with Gleason score, extracapsular extension, vesicula seminalis invasion and perineural invasion
  1. Tez No: 411962
  2. Yazar: GÜL AĞRALI TÜRKCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KULAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda prostat adenokarsinomlarında Ki-67, p21, p27 ve siklin D1 ekspresyonu değerlendirildi. Bu markırların Gleason skoru, ekstrakapsüler yayılım, veziküla seminalis tutulumu ve perinöral invazyon ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya 30 Gleason skor ≤6, 30 Gleason skor >6 adenokarsinoma olgusu dahil edildi. Olguların 8'inde ekstrakapsüler yayılım, 10'unda veziküla seminalis tutulumu, 40'ında perinöral invazyon ve 4'ünde lenf nodu metastazı vardı. Ekstrakapsüler yayılım, veziküla seminalis tutulumu ve lenf nodu metastazı olan olguların hepsi Gleason skor 6'dan yüksek idi. Gleason skor ≤6 olan olguların 13'ünde, Gleason skor >6 olan olguların 27'sinde perinöral invazyon mevcuttu. Her olgu için yaş belirlendi. Yaş ile Gleason skoru arasında korelasyon gösterilemedi. Gleason skoru ile ekstrakapsüler yayılım, veziküla seminalis tutulumu, perinöral invazyon arasında korelasyon saptandı. Lenf nodu metastazı ile Gleason skoru arasında anlamlı ilişki gösterilemedi. Ki-67, p21, p27 ve siklin D1 için nükleer boyanma pozitif kabul edildi ve boyanma yüzdesi değerlendirildi. Ki-67 indeksi ile Gleason skoru, ekstraprostatik yayılım, veziküla seminalis tutulumu ve perinöral invazyon arasında korelasyon gözlendi. Ki-67 indeksinin Gleason skor 6 ve üstünde olanları, Gleason skor 6'nın altında olanlardan ayırt etmede kesim noktasını 11.5, ekstraprostatik yayılım olanları olmayanlardan ayırt etmede kesim noktasını 17.5, veziküla seminalis tutulumu olanları tutulum olmayanlardan ayırt etmede kesim noktasını 17.5, perinöral invazyonu olanları perinöral invazyonu olmayanlardan ayırt etmede kesim noktasını 11.5 olarak saptandı. p21 boyanma oranı ile perinöral invazyon arasında anlamlı ilişki mevcuttu. Perinöral invazyonu olanları perinöral invazyonu olmayanlardan ayırt etmede p21'in kesim noktasını 11.5 olarak saptandı. p21 ile Gleason skoru, ekstraprostatik yayılım ve veziküla seminalis tutulumu arasında korelasyon yoktu. p27 ile Gleason skoru, ekstraprostatik yayılım, veziküla seminalis tutulumu ve perinöral invazyon arasında anlamlı ilişki gösterilemedi. Siklin D1 ile Gleason skoru, ekstraprostatik yayılım, veziküla seminalis tutulumu ve perinöral invazyon arasında korelasyon saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, Ki-67, p21, p27 and cyclin D1 expression in prostate adenocarcinoma are evaluated. The correlation between these markers and Gleason score, extracapsular extension, vesicula seminalis invasion and perineural invasion is analyzed. The study includes 30 adenocarcinoma cases with Gleason score ≤6 and 30 cases with Gleason score >6. Among these cases 8 of them have extracapsular extension, 10 have vesicula seminalis invasion, 40 have perineural invasion and 4 have lymph node metastasis. All cases that have extracapsular extension, vesicula seminalis invasion and lymph node metastasis are the cases with Gleason score >6. There exist perineural invasion in 13 cases with Gleason score ≤6 and 27 cases with Gleason score >6. For all cases, ages are determined. No correlation is shown between age and Gleason score. A correlation between Gleason score and extracapsular extension, vesicula seminalis invasion and perineural invasion is determined. No significant correlation between lymph node metastasis and Gleason score is determined. The nuclear staining is assumed to be positive for Ki-67, p21, p27 and cycline D1, and the percentage of staining is evaluated. A correlation between Ki-67 index and Gleason score, extraprostatic extension, vesicula seminalis invasion and perineural invasion is observed. The cut-off points of Ki-67 index for differentiating Gleason score ≤6 from Gleason score >6 is determined as 11.5, having extraprostatic extension from those not having is determined as 17.5, having vesicula seminalis invasion from those not having is determined as 17.5, and having perineural invasion from those not having is determined as 11.5. There exists a significant correlation between p21 staining rate and perineural invasion. The cut-off points of p21 in differentiating the ones having perineural invasion from those not having is determined as 11.5. There exists no correlation between p21 and Gleason score, exstraprostatic extension and vesicula seminalis invasion. A significant correlation between p27 and Gleason score, extraprostatic extension, vesicula seminalis invasion and perineural invasion cannot be shown. A correlation between cycline D1 and Gleason score, extraprostatic extension, vesicula seminalis invasion and perineural invasion cannot be determined.