Prostatik adenokarsinom olgularında sürfaktan protein a ve sürfaktan protein d ekspresyonunun tümör volümü ve gleason skoru ile ilişkisinin araştırılması
Researching the correlation between surfactant protein-a and surfactant protein-d expression and tumor volume and gleason score in prostatic adenocarcinoma cases
- Tez No: 421993
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Prostat adenokarsinomu erkeklerde en sık izlenen kanserdir. Kansere bağlı ölümlerde, akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alır. PCa'unda insidans, yaşla birlikte belirgin bir artış gösterir (2, 18, 83). PCa, başta ortalama yaşam süresi uzun olan ülkelerde olmak üzere önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastaların tedavi prokollerini belirleme, prognozunu öngörme ve takibini sağlamaya yönelik parametrelerin bir kısmı bugün iyi bilinmekte iken halen bu konuda pek çok çalışma devam etmektedir. Sürfaktan proteinleri ilk olarak akciğerde gösterilmiş ve uzun yıllar akciğere spesifik oldukları düşünülmüştür (57, 65-68). Günümüzde yapılan birçok çalışma ile SP'lerinin, eklem sinovyal sıvısı, mide ve barsak mukozası, periton, plevra, karaciğer, böbrek, pankreas ve üriner kanalda, erkek ve kadın genital sisteminde varlıkları gösterilmiştir (57, 66, 68-71). Bu çalışmada prostat dokusu ve prostat adenokarsinomlarındaki SP-A ve SPD ekspresyonu yanı sıra PCa'larındaki SP-A ve SP-D ekspresyonunun PCa'ları için önemli prognostik faktörler olan Glaeson skoru ve tümör volümü ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada, prostat adenokarsinomu tanısı almış 35 radikal prostatektomi materyali incelenmiştir. Olgularda Glaeson skoru ve tümör volümü belirlenmiş, tümörlü ve tümörsüz alanlar içeren kesitlere immünohistokimyasal yöntemle SP-A ve SP-D uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde; hem nontümöral prostat dokusunda hem de prostatik adenokarsinom alanlarında SP-A ve SP-D ekspresyonu izlenmiştir.. Prostat adenokarsinomu olgularında Gleason Skoru, tümör hacmi ve yaş arttıkça SP-A Nontümöral prostat dokusunda yangı alanlarında SP-A ve SP-D ekspreyonu artmaktadır. Bu bulgu SP-A ve SP-D'nin prostat immünitesi ile ilişkili olduğu görüşlerini desteklemektedir ve SP-D ekspresyonu azalmaktadır. Buradan yola çıkarak prostat adenokarsinomlarında SP-A ve SP-D ekspresyonunda azalma kötü prognostik faktör olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Prostatic adenocarcinoma is the most common cancer in males. After lung cancer, it is the second most common causes of deaths by cancer. Incidence of PCa increases prominently by age. It is an important health care problem especially in countries with long life time. Although advanced therapy and follow-up modalities and long survival rates, there are still many studies on-going about PCa. Surfactant proteins were first determined in lung tissue and thought to be lung-specific for many years. As a result of studies performed up to date, SPs were also shown in joint synovial fluid, gastric and colonic mucosa, periton, pleura, liver, kidney, pancreas, urinary and male-female genital tract. In this study, we searched about SP-A and SP-D expression in prostatic tissue and prostatic cancer tissue and also its correlation with Gleason score and tumor volume. In this study, 35 radical prostatectomy materials were evaluated; tumor volume and Gleason scores were detected and SP-A and SP-D were applied immunohistochemically on tumoral and non-tumoral prostatic tissue. As the results were evaluated; SP-A and SP-D expressions were both seen in tumoral and non-tumoral tissue. In non-tumoral tissue, increased SP-A and SP-D expression was detected in inflammatory regions. This finding supports the relationship between SP-A and SP-D and prostatic immunity. In PCa, increased Gleason score, tumor volume and age correlates with decreased SP-A and SP-D expression. As a result of these findings, reduction in SP-A and SP-D expression can be assessed as a poor prognostic factor.