Tibia ve femur kırıklarında oymasız kilitli intramedüller çivi uygulamalarımız ve kliniğimiz sonuçları
The results of unreamed interlocking intramedullary nailing in long bone fractures
- Tez No: 411961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK AĞUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
SSK İzmir Tepecik Eğitim hastanesi 2. Ort. ve Trav. Kliniğinde oymasız kilitli intramedüller çivileme ile tedavi edilen femur veya tibia kırıklarını inceledik. Bu kırıklar klasik intramedüller çivileme ile tedavi edilemeyecek olan instabil kırıklardı. 71 olgunun 77 kırığına intramedüller çivileme kapalı yada mini açık redüksiyon ile uygulandı. 42 tibia (27 kapalı, 15 açık kırık) ve 35 femur (25 kapalı, 10 açık) kırığının sonuçları incelendi. Statik kilitleme yapılan olgularda kallus görüldükten sonra, dinamik kilitleme yapılanlarda ise 3 hafta sonra kısmi yüklenmeye izin verildi. Sonuçlar Johner ve Wrush kriterlerine göre değerlendirildi.Ortalama takip süremiz 18 ay idi. Tüm hastalarda kaynama sağlandı.Radyolojik iyileşme tibia kırıklarında 5.6 ay, femur kırıklarında 4.4 ayda görüldü. Mükemmel yada iyi sonuç izole tibia kırıklı 24 olguda (%88.5)ve izole femur kırıklı 14 olguda (%93) elde edildi. Açık kırıklı dört olguda kronik osteomyelit gelişti. Oymasız kilitli intramedüller çivilemenin, instabil femur ve tibia kırıklarında, ekleme çok yakın olanlar haricinde,kullanılabilecek etkili bir tedavi yöntemi olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
We evaluated the results of unreamed interlocking intramedullary nailing in the treatment of unstable femoral and tibial diaphyseal fractures in Tepecik Education and Research hospital.Unreamed interlocking intramedullary nailing was performed with closed or mini-open reduction in 77 fractures of 71 patients . There were 42 tibial (27 closed, 15 open) and 35 femoral (25 closed, 10 open) fractures. Partial weightbearing was allowed in patients with static and dynamic locking after the observation of callus formation and three weeks after the operation, respectively. The results were evaluated according to the criteria by Johner and Wrush. Mean follow-up was18 months .Union occurred in all patients. Radiologic healing took 5.6 months in tibial and 4.4 months in femoral fractures. Perfect or good results were obtained in 24 patients (88.5%) with isolated tibial, and in 14 patients (93%) with isolated femoral fractures. Chronic osteomyelitis occurred in four patients with open fractures.We concluded that unreamed interlocking intramedullary nailing is an effective method in unstable femoral and tibial fractures, with the exception of fractures close to the joints.