Spontan bakteriyel peritonitde etken mikroorganizmalar, üremede etkili faktörler ve antibiyotik duyarlılığı
Spontaneous bacterial peritonitis: causative microorganisms, factors influencing the bacterial growth in ascitic fluid culture and antibiotic susceptibility
  1. Tez No: 411971
  2. Yazar: TOLGA YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Mikrobiyoloji, Gastroenterology, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma spontan assit enfeksiyonundaki etken mikroorganizma türlerini belirlemek ve literatürle karşılaştırmak, üremede etkili faktörleri incelemek, çeşitli antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek ve klinikte sık kullanılan ampirik tedavi protokolüne cevabı incelemek için planlandı. Çalışmaya daha önce spontan bakteriyel peritonit atağı öyküsü ve eşlik eden hepatosellüler kanser hastalığı olmayan, antibiyotik proflaksisi almamış assitli siroz hastaları alındı. Ortalama yaş 59 ± 13 yıl (yaş aralığı 24-88) olan 129 erkek, 89 kadın, toplam 218 hasta çalışmaya alındı. MELD (Model End stage Liver Disease) skorları belirlendi. Assit sıvısında polimorf nükleer lökosit (PMNL) sayısı 250/mm³ değerinin üzerinde olması ve kültürde üreme durumuna göre hastalar spontan bakteriyel peritonit, kültür negatif nötrositik assit, monomikrobik nonnötrositik bakterassit ve basit assit gruplarına ayrıldı. Kültür için ekim yatak başında inokulasyonla yapıldı. Hasta özellikleri üreme olan/olmayan, spontan assit enfeksiyonu/basit assiti olan ve spontan assit enfeksiyonu alt gruplarına göre karşılaştırıldı. Ayrıca uygun çok değişkenli analiz yöntemleri ile üreme ve spontan assit enfeksiyonu gelişimi üzerine etkili parametreler incelendi. Tedavinin 3. gününde parasentezde lökosit sayısında %25'den fazla azalma tedaviye cevap olarak kabul edildi. Çalışmanın yapıldığı dönem içerisinde ampirik olarak kullanılan antibiyotikler sefepim ve sefotaksimdi. Spontan bakteriyel peritonit %24,8'inde, monomikrobik nonnötrositik bakterassit %10,1'inde, kültür negatif nötrositik assit %44,6'sında, basit assit %21,6'sında mevcuttu. Yetmiş altı hastada (%34,9) üreme oldu. En sık izole edilen ilk 3 bakteri sırasıyla Escherichia coli (%33,8), Staphylococcus epidermidis (%19,7), Streptokok türleri (spp) (%13,1) idi. Assit PMNL ≥250mm3 olanlarda veya üreme gözlenenlerde eritrosit sedimantasyon hızı ve C-Reaktif Protein daha yüksekti (p0,001).
Özet (Çeviri)
This study was aimed to identify causative microorganisms in spontaneous ascitic infections and compare them with the current literature, analyse factors facilitate their growth in ascitic fluid, determine sensitivity various antibiotics and analyse responses empirical treatment protocols frequently used in clinics. Inclusion criteria to the the study were portal hypertensive ascites without intraabdominal infection, absence of previous spontaneous bacterial peritonitis attack, accompanying hepatocellular carcinoma and antibiotic prophylaxis. A total of 218 patients (129 male and 89 female; mean age 59±13 years) with miscellaneous etiologies, were enrolled. MELD (Model End stage Liver Disease) scores were determined for each patient. According to growth in culture and polymorphonuclear leukocytes counts (PMNL) above 250/mm³, the patients were classified to spontaneous bacterial peritonitis, culture negative neutrocytic ascites, monomicrobial nonneutrocytic bacteriascites and simple ascites groups. Bedside inoculation of ascitic fluid was done into the blood culture bottles. Patient characteristics were compared between or among the groups, i.e. culture positive vs negative, spontaneous bacterial peritonitis vs simple ascites and within subgroups of spontaneous ascitic infections. The factors for the early prediction of bacterial growth in culture and the variables effective on the development of spontaneous ascitic infections were evaluated with multivariate analysis. A decrease of more than 25% in ascitic leucocyte count in the 3rd day of treatment was accepted as a response to treatment. During the period of the study, the empirical antibiotics were cefepim and cefotaxime. Of the patients, 24.8% had spontaneous bacterial peritonitis, 10.1% had monomicrobial nonneutrocytic bacteriascites, 44.6% had culture negative neutrocytic ascites, and 21.6% had simple ascites. Growth in culture was observed in 76 patients (34.9%). The most frequent 3 bacteria were in order Escherichia coli (33.8%), Staphylococcus epidermidis (19.7%) and Streptococcus species (spp) (13.1%).