Mastoidektomi operasyonlarında perioperatif verilen deksmedetomidinin postoperatif analjezik tüketimine etkisi
The effect of perioperative infused dexmedetomidine on postoperative analgesic consumption in mastoidectomy operations
  1. Tez No: 411972
  2. Yazar: ABDULLAH TOLGA ŞİTİLCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR ÖZYUVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Postoperatif ağrı, cerrahi travma ile başlayan ve doku iyileşmesi ile giderek azalan akut bir ağrı tipidir. Yapılan çalışmalar, ameliyat sonrasında hastaların % 30-75'inin orta veya şiddetli ağrıdan yakındığını göstermiştir. Deksmedetomidin, yüksek selektif, spesifik bir Alfa2 (α2) adrenoreseptör agonistidir. α2 reseptör stimülasyonunun spinal kord seviyesinde analjezi oluşturduğuna dair güçlü kanıtlar olmasına rağmen, etkileri henüz araştırılmaktadır. Biz, çalışmamızda deksmedetomidin infüzyonunun operasyon boyunca tüketilen opioid ve operasyondan sonra hastanın ihtiyaç duyduğu analjezik miktarı ve ağrı skorları üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal Metod: ASA I-II, 18-50 yaş arasında ve mastoidektomi operasyonu geçirecek olan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak Grup Deksmedetomidin (Grup D, n=20) ve Grup Plasebo (Grup P, n=20) olarak ikiye ayrıldı. Grup D olgularına operasyon boyunca deksmedetomidin 0,5 mcg/kg/saat hızla, Grup P olgularına ise %0,9 NaCl aynı hız ve volümde verildi. Postoperatif dönemde hastalar 24 saat boyunca postanestezik bakım ünitesinde (PACU) ve serviste takip edildi. PACU da hastalara tramadol ile hazırlanmış PCA lar takıldı. VAS > 3 olduğunda ek olarak NSAİİ yapıldı. Takiplerde Ramsay Sedasyon Skalası, VAS, non invazif sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB) ve ortalama kan basınçları (OKB), endtidal sevofluran, ekstübasyon zamanları, total tüketilen remifentanil miktarları ,PCA dan toplam talep ve toplam tramadol tüketimi kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik düzey ve ekstübasyon süreleri açısından fark saptanmadı. Kontrol grubunun total remifentanil tüketimi ve ek NSAİİ ihtiyaci, pca toplam talep, pca toplam tüketim miktarı ve VAS ortalamaları daha fazlaydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Postoperative pain is a type of pain which starts with surgical trauma and gradually decreases with the healing of tissue. Studies demonstrate that 30-75% of the patients complain about moderate and severe pain after surgery. Dexmedetomidine is a highly selective, specific alpha2 (α2) adrenoreceptor agonist. Although several valid evidences suggest that stimulation of α2 receptor mediates spinal cord level analgesia, its effects are still under investigation. We aimed to investigate the effect of dexmedetomidine infusion on the amount of opioid that is consumed during operation, the amount of analgesic that the patient requires after the operation and on pain scores. Materials and Methods: Forty patients, who were ASA I-II, between 18-50 years old and would have mastoidectomy operation, were included to the study. Patients were randomized into 2 groups as Group Dexmedetomidine (Group D, n=20) and Group Placebo (Group P, n=20). Dexmedetomidine was administered with the rate of 0.5 mcg/kg/hour to the cases in Group D during operation and 9% NaCl was administered with the same rate and volume to the cases in Group P. In the postoperative period, patients were followed up for 24 hours in post anesthetic care unit (PACU) and service. In PACU, patients were connected to Patient control analgesia (PCA) prepared with tramadole. In the case of VAS>3, nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID) was applied, additionally. Ramsay Sedation Scale, VAS, non-invasive systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MBP), end-tidal sevoflurane extubation times, total amount of consumed remifentanil, total demand of PCA and total tramadole consumption from PCA were recorded. Results: No difference was determined between groups in demographic level and extubation times. Total remifentanil consumption, additional NSAID requirement, total demand of PCA, total amount of PCA consumption and mean of VAS were higher in control group (p0.05).