Akut miyokard infarktüsü geçiren kadınların eşlerinde koroner risk faktörleri
Coronary risk factors in husbands of women who suffered from acute myocardial infarction
- Tez No: 411975
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma Ekim 1997 ve Aralık 1998 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde akut miyokard infarktüsü (AMI) tanısıyla yatırılan 50 kadın hastanın eşleri ile yaş ve medeni durumları eşleştirilmiş 50 sağlıklı erkek kontrol üzerinde yapıldı. AMI geçiren kadınların eşleri ve kontrollerde koroner arter hastalığı (KAH) risk faktörlerinden yaş, sigara içimi, vücut ağırlığı, boy, kan basıncı, total kolesterol ve açlık kan şekeri düzeyleri araştırıldı. Tüm KAH risk faktörleri AMI geçiren kadınların eşlerinde kontrollere göre daha yüksek bulundu. Total kolesterol düzeyleri, sigara içimi, ve açlık kan şekeri düzeyleri arasındaki fark istatistik olarak ileri derecede anlamlı, sistolik tansiyon değerleri arasındaki fark ise istatistik olarak anlamlıydı. AMI geçiren kadınlarla evli erkeklerde KAH risk faktörleri toplum genelinden seçilmiş evli erkeklerinkinden daha yüksek bir sıklıkta bulunmaktadır, bu bulgu paylaşılan aile yaşam tarzının iki erişkini de KAH açısından daha yüksek risk altında bıraktığını düşündürmektedir. Erken KAH gelişen ailelerin kan bağı bulunan akrabalarında tarama yapılması taraftar bulan bir görüştür. Bu tür taramalarda ortak yaşam tarzı nedeniyle risk altında olan eşlerin de değerlendirilmesinin yararlı olacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
This study was performed on the husbands of 50 female patients with acute myocardial infarction (AMI) who had been followed up in the Coronary Intensive Care Unit of Sisli Etfal Teaching Hospital and on 50 healthy men whose ages and marital status were matched with the former group. Of the risk factors of coronary artery disease; age, smoking, obesity, hypertension, serum cholesterol levels, and diabetes mellitus were questioned in both groups. In the husbands of the AMI patients all of the risk factors were found with higher percentages compared to those of the control group. The differences between serum cholesterol, smoking, fasting serum glucose levels, and systolic blood pressure were found statistically significant. The risk factors of coronary artery disease are found more commonly in the men married to the women with AMI compared to the men who were selected randomly from the general population. This finding proves that a sharing life style might imperil both of the partners for the risk of coronary artery disease. The necessity of questioning of the next of kin of the patients who have developed early coronary artery disease has been advocated by many authors. We conclude that in such studies the partners who are also under risk due to a common life style should be evaluated.