Okmeydanı eğitim ve araştırma hastanesi acilservisine başvuran akut koroner sendrom tanısı alanhastaların tiroid fonksiyon bozuklukları ile ilişkisi
The relationship between thyroid function disorders and patients diagnosed with acute coronary syndrome presenting to the emergency department of okmeydani training and research hospital
  1. Tez No: 956910
  2. Yazar: EVREN DAL
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN TOPAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç Bu çalışmanın amacı, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde akut miyokard infarktüsü tanısı konan hastalarda tiroid hormon bozukluklarının mortalite ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod 01.01.2010 ile 31.12.2010 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği' ne başvuran 70 hasta geriye dönük olarak araştırmaya alındı. Hastane bilgi işlem sistemleri üzerinden akut miyokard infarktüsü tanısı almış ve hastaneye yatırılan 70 hastanın yaşları, cinsiyeti, hemogram, glukoz, kan üre azotu, kreatinin, sodyum, potasyum, troponin, kreatin kinaz-MB, laktat dehidrogenaz, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserid, aspartat serum transaminaz, alanin serum transaminaz, serbest T3, serbest T4 ve TSH değerleri, tanıları, taburculuk durumları bulundu. Elde edilen tüm veriler Windows uyumlu SPSS 19 istatistik programı kullanılarak istatiksel analizleri değerlendirildi.Bulgular Araştırmaya Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi Acil tıp kliniğine bir yıl içinde başvuran ve akut myokard infarktüsü tanısı alan 70 hasta alındı. Araştırmaya alınan hastaların yaş ortalaması 64,46±15,64 (minimum: 29, maksimum: 92) bulundu. Araştırmaya alınan hastaların 22'si (% 31,4) kadın, 48'i (% 68,6) erkekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective The aim of this study was to investigate the relationship between thyroid hormone disorders and mortality in patients diagnosed with acute myocardial infarction in the Emergency Medicine Clinic of Okmeydanı Training and Research Hospital. Materials and Methods Between 01.01.2010 and 31.12.2010, a total of 70 patients who presented to the Emergency Medicine Clinic of Okmeydanı Training and Research Hospital and were diagnosed with acute myocardial infarction were retrospectively included in the study. Through the hospital information system, data were obtained on age, sex, hemogram, glucose, blood urea nitrogen, creatinine, sodium, potassium, troponin, creatine kinase-MB, lactate dehydrogenase, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglycerides, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, free T3, free T4, TSH levels, diagnoses, and discharge outcomes. All collected data were analyzed using SPSS version 19 for Windows. Results A total of 70 patients who presented to the Emergency Medicine Clinic within one year and were diagnosed with acute myocardial infarction were included in the study. The mean age of the patients was 64.46 ± 15.64 years (minimum: 29, maximum: 92). Of the patients, 22 (31.4%) were female and 48 (68.6%) were male.