Kardiyak cerrahi sonrası KDİGO kriterleri ile tanı alan akut böbrek hasarının risk faktörleri ve sonuçları
Risk factors and consequences of cardiac surgery-related acute kidney injury diagnosed by KDIGO criteria
  1. Tez No: 845765
  2. Yazar: MURAT ANLAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN YAPICI, DR. ŞAHİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek hasarı (AKI), kardiyovasküler cerrahinin yaygın ve ciddi bir komplikasyonudur ve artan morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Kardiyak cerrahi ile ilişkili akut böbrek hasarında (CSA-AKI) ameliyat öncesi risk faktörlerinin iyi tanımlanması, ameliyat sırasında ve sonrasında böbrek fonksiyonunu takip için gereklidir. Bu retrospektif çalışmanın birincil amacı kardiyopulmoner bypass (KPB) eşliğinde elektif kardiyovasküler cerrahi geçiren ve böbrek fonksiyonları normal olan yetişkin hastalarda KDİGO (Böbrek Hastalıkları: Global Sonuçları İyileştirme) kriterleri ile cerrahi sonrası ilk 3 günde gelişen AKI sıklığının saptanması ve gelişiminde rol alan risk faktörlerinin belirlenmesidir. İkincil amacı ise bu risk faktörlerinin erken mortalite ve morbidite ile ilişkisinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: KPB eşliğinde elektif olarak ameliyata alınan ve öncesinde bilinen bir böbrek hastalığı olmayan 289 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik ve açık kalp cerrahisi ile ilgili klinik veriler retrospektif olarak anestezi formu, ameliyat raporu, yoğun bakım takip formu ve laboratuvar verilerinden elde edildi. Serum kreatinin değerleri preoperatif, yoğun bakıma yatışında, postoperatif 24. saatte, 48. saatte ve 72. saatte ölçüldü. Hastalarda KDIGO sınıflamasına göre renal hasar derecesi belirlendi. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 289 hastadan 118'inde AKI geliştiği saptanmış ve insidansı %40.83 olarak bulunmuştur. Toplam 63 kadın hastanın 32'sinde (kadınların %50.8'i),toplam 226 erkek hastanın 86'sında (erkeklerin %38'i) AKI geliştigi görülmüştür. AKI gelişen 118 hastayı evrelerine ayırdığımızda evre 1 AKI gelişen 86 (%29,7), evre 2 AKI gelişen 20 (%6.92) ve evre 3 AKI gelişen 12 (%4.15) hasta sayısını belirledik. Tek değişkenli modelde AKI olan ve olmayan hastaların iii ayrımında preoperatif faktörlerden yaş, hipertansiyon, myokard infarktusu, pulmoner hipertansiyon, kontrast maruziyeti, nonsteroid antiinflamatuar kullanımı ve euroSCORE değerinin anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Acute kidney injury (AKI) is a common and serious complication of cardiovascular surgery and is associated with increased morbidity and mortality. Identification of preoperative risk factors for cardiac surgery-associated acute kidney injury (CSA- AKI) is essential for monitoring renal function during and after surgery. The primary aim of this retrospective study was to determine the frequency of AKI in the first 3 days after surgery and to identify the risk factors involved in its development in adult patients with normal renal function who underwent elective cardiovascular surgery with cardiopulmonary bypass (CPB). The secondary aim is to determine the relationship of these risk factors with early mortality and morbidity. Methods: 289 patients without known renal disease who underwent elective surgery under CPB were included in the study. Demographic and clinical data related to open heart surgery were obtained retrospectively from the anesthesia form, operative report, intensive care follow-up form and laboratory data. Serum creatinine values were measured preoperatively, during intensive care unit admission, at 24 hours, 48 hours and 72 hours postoperatively. The degree of renal damage was determined according to KDIGO classification. Results: Of the 289 patients included in the study, 118 developed AKI and the incidence rate was 40.83%. AKI developed in 32 of 63 female patients (50.8% of women) and 86 of 226 male patients (38% of men). Among the 118 patients who developed AKI, 86 had stage 1 (29.7%), 20 had stage 2 (6.92%), and 12 had stage 3 (4.15%) AKI. In the univariate model, preoperative factors such as age, hypertension, myocardial infarction, pulmonary hypertension, contrast exposure, nonsteroidal anti-inflammatory use and euroSCORE value were found to be significant for the development of AKI.