Stabil dönem bronşektazi hastalarında balgam ve bronkoalveolar lavaj sıvısında kantitatif kültür yöntemi ile bakteriyel kolonizasyonun araştırılması
Investigation of lower respiratory tract colonisation in sputum and bronchoalveolar lavage fluid of patients with bronchiectasis in the stable period
- Tez No: 411992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAN NİKU ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Chest Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, stabil dönemdeki bronşektazi hastalarında, balgam kültürü ve bronkoalveoler lavaj (BAL) sıvısında kantitatif kültür yöntemi ile alt solunum yollarındaki kolonizasyon sıklığının belirlenmesini amaçladık. Aralık 2002- Ocak 2004 tarihleri arasında, polikliniğimize başvuran 20 stabil bronşektazi hastası çalışmaya alındı. Tüm hastalardan bronkoskopi öncesi balgam kültürü alındı. Radyolojik bulgulara göre, bronşektazinin en yoğun olduğu segmentten protected bronkoalveoler lavaj ( pro-BAL) yapıldı. BAL sıvısında kantitatif kültür yöntemi ile koloni sayımı yapıldı. (Sınır değer >= 10 3 cfu/ ml) Potansiyel patojenik mikroorganizmalarla BAL' da % 50 oranında üreme görülürken, balgamda % 11.1 oranında üreme oldu (p=0.01). En sık izole edilen mikroorganizma haemophilus olup, % 38.9 oranında saptandı. % 5.6 oranında Staphylococcus aureus ve yine % 5.6 oranında Pseudomonas species (spp) üredi. Sonuç olarak; Stabil dönemdeki bronşektazi hastalarında yüksek oranda, patojen mikroorganizmalar ile bronşiyal kolonizasyon saptandı ve bu kolonizasyondan sıklıkla sorumlu mikroorganizmalar ise, Haemophilus species, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas spp olarak belirlendi. Hastaların akciğer fonksiyonlarındaki bozukluk, hemoptizi varlığı ve bronşektazinin tipi kolonizasyon sıklığı ile ilişkili bulunmadı. Anahtar sözcükler: bronşektazi, bronkoalveoler lavaj, kantitatif kültür
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate the bacterial flora that colonizes the lower airways by using quantitative culturing method in bronchoalveolar lavage fluid of patients with stable bronchiectasis . We also evaluated the possible factors that affect that colonization. Twenty patients with bronchiectasis in stable period admitted to Pulmonary Diseases Department between December 2002- January 2004 were enrolled in the study. Sputum culture was obtained from all the patients before fiberoptic bronchoscopic procedure . Bronchoalveolar lavage was performed from the most affected segment of the lung. Colonies were counted quantitatively in bronchoalveolar lavage fluid. (Cut-off value >=103 cfu/ml) Lower airway colonisation with potential pathogenic microorganisms was found in 50% of the patients. Growth rate was 50% with bronchoalveolar lavage and 11% with sputum (p=0.01). The most common isolated microorganisms were Haemophilus spp. (38,9%), Staphylococcus aureus (5,6%) and Pseudomonas spp (5,6%) Conclusion: Bronchial colonization with potential pathogenic microorganisms are frequent in patients with stable bronchiectasis and the most frequent microorganisms are haemophilus, S. aureus, P. aeruginosa. Factors like lung function impairment, the presence of haemoptysis and the type of bronchiectasis are not related to the presence of colonization. Key words: bronchiectasie, bronchoalveolar lavage, quantitative culturing method