Akne vulgarisli kadınlarda hiperandrojenizmin klinik ve laboratuar bulgularının araştırılması
Akne vulgarisli kadınlarda hiperandrojenizmin klinik ve laboratuar bulgularının araştırılması
  1. Tez No: 411999
  2. Yazar: SEVİL ALAN
  3. Danışmanlar: UZMAN EROL ÇENESİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Akne vulgarisli kadınlarda hiperandrojenizmin klinik ve laboratuar bulgularının sıklığının ve akne şiddeti ile hiperandrojenizm arasında korelasyon olup olmadığının araştırılması.Gereç ve yöntem: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji polikliniğne başvuran doğurganlık çağındaki 141 akne vulgarisli kadın ve yaşları uyumlu 73 sağlıklı kadının fizik muayeneleri, hormon tayinleri ve pelvik ultrasonografik tetkikleri yapıldı; vücut kitle indeksleri hesaplandı ve iki grup karşılaştırıldı. Hiperandrojenizmin klinik ve laboratuar bulgularının akne şiddeti ile korelasyonuna bakıldı. Bulgular: Klinik bulgulardan obezite, hirşutizm, adet düzensizliği, androgenetik alopesi, sebore ve hiperandrojenizm öyküsünün akneli gruptaki sıklığı anlamlı derecede yüksekken, akantozis nigrikans ve virilizasyon sıklığı iki grup arasında benzer bulundu. Akne şiddeti ile vücut kitle indeksi arasında orta derecede pozitif korelasyon bulunurken, akne şiddeti ile diğer klinik bulguların sıklığı arasında korelasyon saptanmadı. Akneli grupta polikistik over sıklığı anlamlı derecede yüksek bulundu. Akne şiddeti ile yaş arasında çok düşük derecede negatif korelasyon bulundu. Sonuç: Akne vulgarisli kadınlarda akne şiddetine bakılmaksızın adet düzensizliği, ailede hiperandrojenizm varlığı sorgulanması, fizik muayenede hirsutizm ve androgenetik alopesi varlığı araştırılması, pelvik ultrasonografi istenmesi, şiddetli aknesi olan kadınların ise obezite açısından değerlendirilmeleri ve bu grupta serbest testesteron ve total testesteron seviyelerine mutlaka bakılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Backgound and Design: The aim of study was search clinical and laboratory findings of hyperandrogenism and correlation between acne severity and hyperandrogenism in women with acne. Material and Methods: 141 women with acne vulgaris and 73 healthy women in reproductive age were enrolled into the study. Their pelvic ultrasonographic examinations were done. The patient and healthy group were compared with each other. Correlation between clinical and laboratory findings of hyperandrogenism and acne severity was determined by Spearman's correlation test. Results: In the patients group, frequency of obesity, hirsutism, menstruel cycle disregulation, androgenetic alopecia and seborrhea was found significant high. The frequency of acanthozis nigricans and virirlization were found same between two groups. There was the moderate positive correlation between acne severity and body mass index. There was no correlation between acne severity and frequency of other clinical findings. Mild significant negative correlation was found between acne severity and age. Conclusion: In this study, we concluded that menstrual cycle disregulation and family history of hyperandrogenism must be investigated in the women with acne vulgaris. Their physical examinations must be done for hirsutism and androgenetic alopecia. Also pelvic ultrasonographic examination must be done. In the women with severe acne, obesity, free testesterone and total tetstesterone must be assessed.