Adana il merkezinde yaşayan bir grup sağlıklı kadında modifiye ferriman gallwey skorlaması (mFG)
Modified ferriman gallwey scoring (mFG) in a group of healthy women living in adana
- Tez No: 579575
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Hirsutizm androjen bağımlı bölgelerde pigmente olmayan ince kılların kalın pigmente terminal kıllara dönüşmesidir. Hirsutizm değerlendirmesinde ilk basamak klinik olarak skorlamayı doğru şekilde belirlemektir. Bu amaçla mFG skorlama sistemi kullanılmaktadır. Ancak kıl büyümesinde ırksal ve etnik farklılılar büyük önem arz etmektedir. Irk ve etnisite farkı gözetilerek yapılan değerlendirmelerde gerçekten hirsut olmayan kadınlar için yapılan gereksiz tetkiklerden, uygulanan tedavilerin yan etkilerinden ve masraflarından uzaklaşılır. Biz de çalışmamızda Adana il merkezinde yaşayan, sağlıklı kadınların mFG skorunu belirlemeyi ve Türk toplumunda kullanılmak üzere bir cut-off değeri saptamayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Yaşları 18 ve 50 arasında değişen 363 kadın ile görüşüldü. Çalışmaya dahil edilen kadınlarda hirsutizme neden olabilecek hastalık ve ilaç kullanımı olanlar çalışma dışında bırakıldı. Tüm kadınların anamnezleri ayrıntılı şekilde alındı ve fizik muayenede antropometrik ölçümleri (boy, kilo, bel/kalça oranı) alınarak, mFG skorlama sistemine göre skorları tek gözlemci tarafından belirlendi. mFG skoru ≥ 8 olan kadınlarda etyoloji belirlemek için ileri incelemeler (hormon profili, pelvik usg, Synacten testi, hipofiz MR) yapıldı. mFG skoru ≥ 8 olan ve hirsutizm sebebi tespit edilebilen 59 kişi“A Grubu”olarak sınıflandırıldı. mFG skoru ≥8 olan, hirsutizm sebebine yönelik herhangi bir anormallik bulunamayan 42 kişi“B Grubu”olarak sınıflandırıldı. Geriye kalan skoru
Özet (Çeviri)
Objective: Hirsutism is the conversion of non-pigmented fine hairs into thick pigmented terminal hairs in androgen-dependent regions. The first step in the assessment of hirsutism is to determine the clinical scoring accurately. For this purpose mFG scoring system is used. However, racial and ethnic differences have a significant impact on hair growth. When women without hirsutism are evaluated considering race and ethnicity differences; unnecessary examinations, reduction of side effects of treatments and costs reveal the importance of accurate diagnosis. In our study, we aimed to determine the mFG score of healthy women living in Adana and to determine a cut-off value for use in Turkish society. Materials and Methods: 363 patients aged between 18 and 50 were included to study. Women with a history of disease and drug use that may cause hirsutism were excluded from the study. Anamnesis of all women was taken in detailed. Anthropometric measurements (height, weight, waist / hip ratio) were taken and scores were determined according to mFG scoring system by one observer. Further investigations (hormone profile, pelvic usg, Synacten test, pituitary MRI) were performed to determine the etiology in women with mFG score ≥ 8. There were 59 people whose mFG score≥ 8 and the etiology of hirsutism can be detected . This group was called group A. And there were 42 people whose mFG score ≥8 , but there were no explainable cause related to hirsutizm . This group was called group B. The remaining 259 women with a score of