Uluslararası pazarlar için üretim yapan Türk hazır giyim işletmelerinde moda tasarımı çalışmalarının sektörel olarak incelenmesine ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 41200
  2. Yazar: ÜMİT BAYSAL (GÜMÜŞ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL TANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Modayı ele alan eserlerin büyük bir bölümü giyimi, herşeyden önce de kadın giyimini konu alır. Ancak, moda kadın giyimiyle sınırlandırılamaz. Moda toplumsal hayatın her alanında yer alır. Beslenmeden konuta, otomobilden ilaçlara, şarkılardan tatil tasarılarına varıncaya kadar, bütün tüketim davranışları, günümüzde modanın konusu içerisindedir. Uzun zaman boyunca, moda toplumun ancak küçük bir bölümünü ilgilendiren bir olgu olarak kalmıştır. Artık moda toplumsal bir hareket olmuştur. Modanın ekonomiyle olan bağlan önemlidir. Moda, zevklerin, göreli olan yenilenmesi rolünü yerine getirmektedir; bu yenilenme, moda olması çok daha uzun süre kullanımda kalacak nesnelerin eskimesini ve üretilme imkanını sağlar. Bu yenilenme isteği büyük bir istihdamı canlı tutar. Türk Hazır Giyim Sektörü son on yıllık dönem de gösterdiği sürekli etkinlik sonucunda yüksek ihracat performansı ile Dünya pazarlarında beşinci, Avrupa Birliği pazarında ise birinci ülke konumuna gelmeyi başarmasıyla Türk ekonomisinin itici bir lokomotifi konumuna gelmiştir. Sektör bu durumu ile Avrupa Birliği'ne girmeye hazır, hatta isteklidir. Sektörün başarısının devam etmesi, Dünya pazarlarında daha fazla pay kapma ile üst seviyelere gelebilmesi, hiç şüphesiz dünyanın değişen moda rüzgarlarına uyum sağlayabilecek moda oluşturabilmek, katma değeri yüksek ürünler üretme ve pazarlayabilme becerisine bağlıdır. Türk Hazır Giyim sektörü modayı takip eden değil, modayı oluşturan bir sektör olmalıdır, bu araştırma da Türk Hazır Giyim Sektöründe moda tasarım süreci incelenmiştir. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of the worhs obout fashion deal with dressing, especially that of women yet, fashion cannot be limited within women made of dressing. Fashion takes its place in every aspect of life. Today, fashion includes all consuming behaviaur such as housing, cars, medicine song and holiday planning, for a very long time, fashion used to be the concern of a small party of society. However, fashion has become social action. Fashion is in strong relations with economy. Fashion has people renew their tastes which is quite necessary and it leads people to olden and poduce things which would be in use for a long time without fashion, thus keeping the demand for employment aleve. In the last decade, Turkish ready made clothing sector has been succesfull enough to be the 5 centry in the would muhet and the 1 inthe U.E. Mauhet with its high export performance; and the sector, with its place in E.C. in order to be successfull, the sector should keep pace with the changing fashion throuhout the world and should also manu facture products with high V.A.T volves. Turkish Ready Made Clothing sector shold not follow the fashion, but should create it. This study deals with the creation process in Turkish Ready Made Clothing. m