Prostat iğne biyopsilerinde adenokarsinom tanı kriterleri
The diagnostic criteria of adenocarcinoma in prostate needle biopsies
- Tez No: 412004
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamızda prostat iğne biyopsiklerinde adenokarsinom tanı kriterlerinin gözden geçirilip, sınıflandırılması ile birlikte çeşitli tanı kriterlerinin tümör derecesi ile ilişkisi incelenmiştir. S.B. Ankara Hastanesi ve S.B. Numune Hastanesi Patoloji bölümlerinde tanı alan toplam 118 adet prostat iğne biyopsisi çalışmamızın materyelini oluşturmaktadır. 118 prostat iğne biyopsisinin tanısı adenokarsinom olan 55 adedi çalışma grubumuzu oluşturmaktadır. Stromada benign glandlardan uzakta gelişigüzel infiltratif büyüme paterni en sık görülen patern olmuştur. %30.9 gibi önemli bir orandaki olguda yapısal patern dışında sadece bir ya da iki tanısal kriter izlenmiştir. Nükleol belirginliği tüm olgualrın %87'sinde ve 1 ya da 2 tanı kriteri taşıyan olgularad en sık izlenen kriter olarak saptanmıştır. Olgularımızın %12.7 sinde hiç nükleol izlenmemiştir. Kristaloid varlığı ile Gleason skoru arasında ters korelasyon izlenmiştir. Diğer tanı kriterleri iel Gleason skoru arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Gleason skoru arttıkça malign gland sayısının azalması istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak prostat karsinomu tanısı koymada yapısal paternin önemi görülmüştür. Nükleol belirginliğinin tek güvenilir kriter olamayacağı, karsinom tanısına ancak büyün tanısal kriterlerin bir arada değerlendirilip yorumlanması ile varılabileceği kanısına varılmıştır. İğne biyopsilerinde bahsedilen prognostik faktörlerin önemi ve yararını ortaya koyabilmek için histopatolojik çalışmalarla korele daha çok sayıda klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diagnostic criteria of adenocarcinoma in needle biopsies and relation between these and tumour grading has been examined.The relation between diagnostic criteria and Gleason grading were studied. Fifty-five (55) adenocarcinoma cases in prostate needle biopsies were examined for prominent nucleoli, nuclear enlargement, mitosis, intra- luminal eosinophilic secretion, basophilic mucin, amphophilic cytoplasm, intraluminal crystaloid, perineural invasion by the light microscope. Haphazardly infiltrative growth pattern is the most common pattern.30.9 % of cases, we found only one or two diagnostic criteria.The most frequent criteria were as follows: nuclear enlargement, prominent nucleoli andintraluminal eozinofilic secretion.Since there was no nucleoli in 12.7 % of cases Intraluminal crystalloid and basophilic mucin were seen occasionally. The relation between intraluminal crystalloid and Gleason grading has been defined as inversely proportional. The relation between the other criteria and Gleason grading has no statistical correlation. In our study we evaluated that perineural invasion, extra prostatic invasion and Gleason grading were prognostically important criteria. In order to define prostate adenocarcinoma all of cytomorphologic criteria should be evaluated and interpreted. We suggested that perineural invasion, extraprostatic invasion and Gleason grading should be expressed in the reports of needle biopsies which are important for staging, planning of treatment and prognosis.