Genel psikiyatri polikliniğinde erişkin dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu sıklığı ve dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu'na eşlik eden diğer psikiyatrik bozukluklar
Prevalence of ADHD in adult psychiatric outpatient clinic and comorbid psychiatric disorders in adhd
  1. Tez No: 412018
  2. Yazar: FİLİZ ÖZDEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ İLHAN YARGIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun (DEHB) çocuk ve ergen populasyonunda sıklığı %3-7'dir. Erişkinlerde sıklığın %0.3-3.5 arasında olduğu belirtilmiştir.“Genel psikiyatri polikliniğinde erişkin DEHB sıklığı ve DEHB'na eşlik eden diğer psikiyatrik bozukluklar”isimli çalışmamızın amacı, genel psikiyatri polikliniğine başvuran erişkin hastalar arasında DEHB tanısının sıklığı, bu tanıyı alan hastaların eştanıları ve literatürde DEHB'na eşlik ettiği bilinen bazı klinik özelliklerin yaygınlığını araştırmaktır. Çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda DEHB sıklığını belirlemeyi amaçladık. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı genel polikliniğine 01 Şubat 2005-31 Mayıs 2005 tarihleri arasında başvuran hastalar“Erişkin DEB/DEHB tanı ve değerlendirme envanteri”ni doldurdular. Bu envanterde kesim noktasını geçenler“Yetişkin DEHB Belirti Çizelgesi”ile değerlendirildi ve DSM-IV tanı ölçütlerine göre psikiyatrist tarafından DEHB tanısı konuldu. DEHB tanısı alan hastalar danışman öğretim üyesi tarafından da değerlendirildi. Çalışmanın ikinci bölümünde ise birinci bölümde DEHB tanısı alan hastalar ve İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı DEHB polikliniğinde takip edilen DEHB tanısı konmuş hastalar eştanılar açısından SCID-I kullanılarak incelendi. DEHB tanısı alan hastalar daha çok genç erkeklerdir. Bu tanı grubunda alkol ve madde kullanımıyla ilgili problemlere rastlanabilir. Genel poliklinikte yetişkin DEHB sıklığı en az %1.6 olarak saptandı. DEHB sıklığının genel toplum çalışmalarından daha düşük çıkmasının sebepleri tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The prevalance of Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) in child and adolescent population is 3-7%. Adult prevalance is reported as 0.3-3.5%. The objective of our study named“ Prevalance of ADHD in adult psychiatric outpatient clinic and comorbid psychiatric disorders in ADHD”was to investigate the prevalance of ADHD in adult psychiatric outpatient clinic, comorbid psychiatric disorders and prevalence of related clinical features described in the previous literature. The study was composed of two parts. We aimed to determine the prevalance in the first part. All patients presenting to the Istanbul University Department of Psychiatry outpatient clinic during the period of February-May 2005 filled in“Adult ADD/ADHD DSMIV-Based Diagnostic Screening and Rating Scale ”. The ones that were above cutoff were evaluated with“The Semi-structured Interview Form for ADHD”and were diagnosed as ADHD according to DSM criteria by the psychiatrist. The patients who were diagnosed as ADHD were reevaluated by the consultant lecturer. In the second part of the study, comorbid diagnoses were investigated using the Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) in the ADHD patients identified in the first part and the patients diagnosed as ADHD in the Istanbul University Department of Psychiatry ADHD outpatient clinic. The patients diagnosed as ADHD were mostly young men. Alcohol and substance abuse are very common problems in the patients with ADHD. Prevalance of ADHD in adult psychiatric outpatient clinic was found to be at least 1.6 %. The reasons of the results' being lower than the population prevalence were discussed.