Kan lekesi model analizi ile olay yerinin yeniden yapılandırılması
Crime scene reconstruction with bloodstain pattern analysis
- Tez No: 412044
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AŞICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yaralanma ya da ölüm olaylarında olay yerinin en önemli fiziksel delillerinden birisi olan kanın olay yerinin ve olayın yeniden yapılandırılmasında çok önemli görevleri vardır. Olay yerindeki kan lekelerinin DNA analizinin yapılması olay yerinde kimlerin olduğunu söyleyebilirken, kan lekesi model analizi olay yerinde neler olduğunu söyleyebilmektedir. Bu amaçla iki basamaklı deneysel çalışma planlanmış olup ilk olarak pasif mekanizmalı kan lekeleri oluşturulmuş ve incelenmiştir. İkinci aşamada kan lekelerinin olay anı yeniden yapılandırılmasında kullanımı ile ilgili basit ve karmaşık olay yeri benzetimi yapılmış ve bilgisayar ortamında üç boyutlu olay yeri çizimleri oluşturulmuştur. Pasif kan lekeleri üzerinde yapılan çalışmalar ile kan lekelerinin şeklinin birçok faktörden etkilendiği, sadece şekil veya boyut analizi yapılarak bu faktörlerin ayrı ayrı ortaya çıkarılamayacağı, kan kaynağı, ortam şartları ve hedef yüzey değişkenlerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. İkinci deneysel aşamada olay yeri inceleme ekibinin sorunlarından birisi olan zaman sıkışıklığı içinde kan lekesi model analizi için delil toplanmasının nasıl yerleştirileceği yönünde fotoğraflama tekniği denenmiş ve başarılı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
Blood, one of the most important pyhsicial evidence of scenes of violent crimes, has an important function about crime and crime scene reconstruction. DNA analysis of bloodstains tells us who was there, but bloodstain pattern analysis tells us what was happened. For this purpose we planned two staged experimental study. On the first stage we studied about passive bloodstains. We found that stain shape and size are depending on variouıs factors. With all variables there are statiscially significant changes on the shapes and sizes of the bloodstains. We discussed that when evaluating the passice originated bloodstains, analyst should also evaluate the nature of blood source, target surface and environmental conditions together. On the second stage of experiments we studied about impact spatters with simple and complex crime scene simulations seperately and study about crime scene reconstruction with those patterns. We also discuss about how to decrease evidence collecting and crime scene documenting time for bloodstain pattern analysis. We tried a new photographing and analysis technique and have successful results when comparing with classical techniques.