Gölbaşı (Ankara) çömlekçiliği ve koruma önerileri
Gölbaşi (Ankara) pottery and preservation proposals
- Tez No: 412059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL KOYUNCU OKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gölbaşı (Ankara) Çömlekçiliği ve Koruma Önerileri ana başlığı altında oluşturulan ve elde edilen bilgiler doğrultusunda şekillenen tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Gölbaşı ve Gölbaşı Çömlekçiliği adı verilen birinci bölüm“Gölbaşı İlçesi ve Gölbaşı Çömlekçiliği”şeklinde iki alt başlıkta incelenmiştir. Koruma Kültürü ve Gölbaşı Çömlekçiliğinin Korunması adı verilen ikinci bölüm“Koruma Kültürü, Gölbaşı Çömlekçiliğinin Korunması İçin Öneriler”şeklinde iki alt başlıkta incelenmiştir. Sonuç bölümünde ilk olarak geleneksel çömlek üretimi ve sorunları anlatılmış ve araştırma kapsamında elde edilen bilgiler özetlenmiştir. Koruma düşüncesinin geleneksel çömlek üretimi üzerindeki nasıl etkili olabileceği konusu üzerinde durularak uygulanan koruma önerilerinin dışında alternatiflerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis which took shape along the lines of the information formed and obtained under the title of Gölbaşı (Ankara) Pottery and Preservation Proposals consists of two major sections. The first section which is called Gölbaşı and Gölbaşı Pottery was examined under two titles which are“Gölbaşı District”and“Gölbaşı Pottery”. The second section which is called Preservation Culture and Gölbaşı Pottery was examined in two sub titles which are“Preservation Culture”and“Proposals for the Preservation of Gölbaşı Pottery”. In the conclusion section, pottery productions and its problems were discussed in general and the information obtained within the scope of the research are summarised. Having emphasized how the preservation culture could affect the pottery production, the alternative apart from the preservation proposals applied are mentioned.