Gölbaşı (Ankara) ve çevresindeki yer altı sularında bor kirliliğinin incelenmesi
Researching boron contamination in underground water of Golbasi (Ankara) and adjacencies
- Tez No: 269918
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Gölbaşı (Ankara) ve çevresindeki yeraltı sularında bor kirliliğinin incelenmiştir. İnceleme alanını oluşturan birimler içerisinde kireçtaşları, konglomera, bazalt, andezit, gölsel kireçtaşı ve alüvyon zeminlerden oluşumlar tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki suların laboratuar analizlerinde indüktif eşleşmiş plazma cihazı kullanılmış, daha sonra sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır. Laboratuar analiz sonuçlarından elde edilen bor konsantrasyon değerlerine göre, inceleme alanındaki belli istasyonlarda yer altı suyundaki bor konsantrasyonunun arttığı gözlemlenmiştirİnceleme alanındaki yer altı sularının kalitesinin, Örencik ve Karaoğlan bölgelerinde bor konsantrasyonundaki artış nedeniyle olumsuz etkilendiği görülmüştür. Bor konsantrasyonun yüksek olduğu yerlerin litolojik özellikler ile göl gibi bor bileşiklerini çözen bir su kütlesinin bor kaynağı olarak özellikle andezit gibi magmatik kayaçlarla olan temasıyla ilişkili olarak yer altı sularının olumsuz yönde etkilendiği şeklinde düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study boron contamination in underground water in Gölbaşı has been searched, underwater quality and contamination statement have been exerted also contaminant elements have been determined. Undergroundwater qulity and contamination statements have been exhibited due to the boron ingredient. Andesites, basalts, limestones, conglomeras, lacustrine limestones and alluvial deposits which are the formations constituting the searching area have been exerted. Laboratory analyses of underwater samples taken from the search area are analyzed by using ICP analyzer. Later on outcomes have been interpreted. It is concluded that in some areas, boron concentartion data obtained from laboratory ananlyses are remarkable.In the search area, underground water quality is unfavorably affected because of the contaminations arised from preliminary boron bearing litological formations such as andesites ands basalts. It is thought that areas where the boron concentartion increased are related with local volcanic activity as boron source, water body like lake as dissolver of boron compounds, underground water is contaminated by contact of magmatic rocks.