Gölbaşı'nda (Ankara) metamorfik kayaçlar (Şistler) üzerinde oluşmuş toprakların kil mineralojileri ve genesisleri
- Tez No: 34929
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TANJU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Yüksele Lisans Tezi GÖLBAŞI'NDA (ANKARA) METAMORFİK KAYAÇLAR (ŞİSTLER) ÖZERİNDE OLUŞMUŞ TOPRAKLARIN KİL MİNERALOJİLERİ VE GENESİSLERİ NecBm ÖZENÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. özcan TANJU 1994, Sayfa:124 Jüri: Prof. Dr. özcan TANJU Prof. Dr. Ilhami ÖZKAN Prof. Dr. Cemil CANGİR Bu çalışmada, Göbaşı'nda (Ankara) metamorflk kayaçlar üzerinde oluşmuş beş toprağın kil mlneratojlteri ve germişleri morfolojik, fiziksel, kimyasal ve mineralojik analiz yöntemleriyle saptanmıştır. Araştırmada, Şistlerden gelişen toprakların mineralojik karakteristikleri ve bu topraklar Özerine toprak yapan faktörlerin katkı payları He toprak yapan olayların etki dereceleri aydıntatıfanaya çalışılmıştır. Araştırma topraklan, Toprak Taksonomlslne göre EnUsot ordosu, Orthent alt ordosu ve Xerorthent büyük toprak grubunda sınrffandıntmıştır. Şistler Özerinde gelişen topraklar, zayıf morfolojik ve fiziksel özelliklere sahiptirler ve üstten alt katmanlara doğru InHdlkçe şlsf terden ayrışan ve toprağa katılan çakıl parçalan görubnektedlr. Toprakların sahip olduğu klreçflliğln, toprak oluşum sürecinde ast Jeolojik formasyonlardaki feldfspet ve kireç taşlarından taşınmalarla ortaya çıktığı saptanmıştır. Toprakların kaba kH fraksiyonlarında baskın Wl minerali olarak kaoflnit ve azalan miktarlarda llllt, smektit, ara katmanlı killer ile ktorit Mİ mineralleri bulunmaktadır. İnce kH Iraksiyoniannda da baskın kfl minerali olarak illit bulunmakta, bu mineralden sonra yaklaşık eşit miktarlarda kaolin» ile smektit kil mineralleri ve daha az miktarlarda da ara katmanlı kH mineralleri bulunmaktadır. Topraklarda baskın kH minerali olarak kaoflnffln bulunması, toprak oluşum sürecinde biyotitin kaollnrte dönüştüğünü, ayrıca İnce kil frakslyonlannda smektit kH mineralinin artması, toprakların katyon değişim kapasitelerinin İdle göre oranlan ile toprakta toplam K2O miktarının ana kayaca göre azalış göstermesi de, mikaların toprak oluşum sürecinde vermlkulît ya da smektfte dönüşeceğini göstermektedir. Topraklarda ayrışma yoğunluğuna ve tane büyüklüğüne bağlı olarak yüzey topraklarında ara katmanlı kH mineralleri görülürken, aşağı katmanlara doğru bunun tersine klorit kil minerali görüimektedir. Toprakların geliştikleri ana kayaçlarda fazla miktarda mika (biyotit) minerallerinin bulunması ve biyotitler İçinde de önemli ölçüde demir bulunması, araştırma topraklarındaki kJoritferin demirli olması olasılığını düşündürmüştür. Topraklarda toplam Fe^^'e karşın, serbest demir oksit oranlan düşüktür ve geriye kalan demirin, killerin kristal yapısında olduğu düşünülmektedir. Göfcaşt'nda (Ankara) Yan kurak İklim koşulları ile YeşH Şist FasiyesTnde metamomzma geçirmiş ara kayaçlar üzerinde oluşmuş beş toprak, henüz gelişme safhasındadır. Bu araştırmayla saptanmış morfolojik, fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikler; toprakların genç olduklarını, ayrışmanın etkilerinin toprak oluşum sürecinde yavaş seyrettiğini, ana materyale doğru ayrışmanın daha da azaldığını ve yan kurak IkHm koşullarıyla metamorflk (sayaçlardan şistler üzerinde oluşmuş toprakların germişlerinin zayıf olduğunu ortaya koymuştur. ANAHTAR KELİMELER : Metamorflk Kayaç, Şist Klorit. Ayrışma. Toprak Oluşumu, Kil Mineralojisi, Genesis.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis CLAY MINERALOGY AND GENESIS OF SOILS DERIVED ON METAMORPHIC ROCKS (SCHISTS) IN GÖLBAŞI (ANKARA) AREA Nedim ÖZENÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. özcan TANJU v 1994, Page: 124 Jury: Prof. Dr. Özcan TANJU Prof. Dr. lihami ÖZKAN Prof. Dr. Cemil ÇANGIR In this study, the clay mineralogy and genesis of the five soils originated from the metamorphic rocks of Gölbaşı (Ankara) were determined by using some morphological, physical, chemical and mlneraloglcal analysis methods. Attempts were made to clarify the mlneraloglcal characteristics of the soils which developed on the schists and to elucidate both the proportional contribution of each soil-forming factors to the soils and the effect of soil formation processes on the sods. The classification of the examined soils is Entlsol order, Orthent suborder and Xerorthent great soil group according to the Sou Taxonomy. Soils derived from the schists have weak morphological and physical properties. It Is seen that some gravel pieces weathered from the schists have mixed with the soils from the upper layers through the tower layers. The existence of calcification in the soils have been resulted from the transformation of feldspars and limestones of the upper geological formation. Coarse clay fractions of the soils have contained the kaoHnite domlnantty and Ullte, smectite, Inter-stratifled clays and chlorite decreaslngly. Fine clay fractions of the sous have however contained, the IHIte domlnantty, kaollnKe and smectite In equal amounts and inter-stratifled clays In less amounts. The fact that the occurence of kaollnite during the soil formation Is dominant have been sign of changing btotite into the kaoiinlte. That smectite clay mineral Is becoming greater In the fine clay fractions and both that the ratio of cation change capacities of the soils Is lower than those of clay and that the total K2O In the soil Is lower than mat of parent rock have indicated that micas will be transformed into either vermicultte or smectite during the soil formation. Although inter-stratifled clay minerals have been seen at the surface soils, chlorite have been observed through the lower part of the soils depending upon the weathering Intensity and the particle size. Since parent rocks on which the soils developed have had a tot of mica minerals (btotite), and the btottte has a great deal of the Iron, it Is assumed that the chlorite In the soils are likely to have the Iron. By comparation with the total F«2^3. contents of free Iron oxide of the soils are tower and the rest of the Iron is In the clays' chrlstai structure. The five soils originated from the metamorphosed parent rock of green schits fades of seml-arld climate conditions of GC&aşı (Ankara) have already been in the growth phase. Morphological, physcical. chemical and mlneraloglcal properties studied In this research have revealed that the soils are In the early stage of soli formation and that the effects of weathering on soli formation is slow, and also that the weathering rate through the parent material Is becoming slower, it Is concluded that the genesis of schistic soils of the seml-arld climate conditions Is rather weak. KEY WORDS : Metamorphic Rocks. Schist, Chlorite, Weathering, Soil Formation, Clay Mineralogy, Genesis