Piyasa ekonomisine geçiş sonrası Azerbaycan'da bütçe uygulamalarının sosyo - ekonomik göstergeler üzerindeki etkileri
Impacts of budget implementati̇ons on soci̇o - economi̇c i̇ndi̇cators after the transi̇ti̇on to market economy in Azerbai̇jan
- Tez No: 412073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Azerbaycanın Piyasa Ekonomisine geçiş sürecinde uyguladığı bütçe politikasının Azerbaycan Ekonomisini nasıl etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde Piyasa ekonomisinin anlayışı, Sovyetler Birliğinin Azerbaycan Ekonomisini nasıl etkilediğini ve bağsızlıktan sonra Azerbaycan Ekonomisinin nasıl değiştiyi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde bütçe politikasının tanımı ve önemi, bütçenin temel kavramları ve devlet bütçesinin nelerden oluştuğu hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında, bütçe gelirlerinin nelerden oluşması, yıllar itibariyle bu gelirlerin nasıl değişmesi, bütçe Giderlerinın nasıl yapıltığını ve bu Giderlerin ekonomiye nasıl katkı sağlaması, devlet bütçe açığının hangi yollarla kapatılması ve Azerbaycan Ekonomisinin uygulanan bütçe politikasından sonra nasıl gelişdiği anlatılmaktadır. Gerekli olan bilgiler Azerbaycan Devlet İstatistik Kurumu ve Maliye Bakanlığından elde edilmiştir. Çalışmada yıllık genel mali tablolardan yararlanılarak 2005-2014 yılları itibariyle Azerbaycan Ekonomisinin nasıl değiştiğinin analizi yapılmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen tablosal araştırmanın sonuçları şunlardır; Azerbaycan açısından hem ekonomik büyümeyi ve kalkınmayı sağlayabilecek, hem de ülkede oluşan informel ilişkileri sonlandıracak ve halkın refahını artırabilecek politikalarda kamu Giderlerinın daha etkin ve verimli özellikle de ikna edici şekilde kullanılması her yönden önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to show how the budget policy implemented in Azerbaijan in transition to market economy affected the Azerbaijani economy. The first part of this study deals with market economy, how Soviet union influenced Azrbaijan economy and the changes in Azerbaijan economy of then the independence. The second part of the present work focuses on the definition of budget policy and is's importance, and basic concepts of budget and the elements that make of state budget. In the third part budget receipts, how those receipts change over the years and the effects of those receipts on the economy, how budget deficits can be closed, and how the Azerbaijani economy changed after the budget policy are looked at. Necessary data are derived from Azerbaijan state institute of statistics and Finance Ministry. The study analyzes through overall annual financial statements of the Azerbaijan economy between the years 2005-2014 and how budget policy has varied; The tabular survey carried out in the study are as follows; it can provide both economic growth and development for Azerbaijan Republic, as well as to end informal relations that occur in the country and the policies that can treat the welfare of the people to be handled more efficiently and effectively especially convincing public spending is crucial in every way.