Turizm işletmelerinde finansal analiz ve performans değerlendirmesi: Borsa İstanbul üzerinde araştırma
Financial analysis and performance evaluation of the tourism industry; application on the Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 412074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmanın temel amacı; Borsa İstanbul XTRZM endeksinde işlem gören işletmelerin mali tablolarını finansal analiz teknikleri kullanarak analiz etmek ve bu işletmelerin finansal performansını yıllar itibarıyla göstermektir. Çalışmanın ilk bölümünde konaklama işletmelerinin özellikleri, sınıflandırılması, organizasyon yapısı ve bu yapı içerisinde finansın yeri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde finansal analizin tanımı ve önemi, analizin türleri ve finansal analiz kapsamında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, Borsa İstanbul XTRZM endeksinde işlem gören turizm işletmelerinin finansal analizi yapılmıştır. Gerekli olan bilgiler Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan elde edilmiştir. Çalışmada yıllık genel mali tablolardan yararlanılarak 2013-2014 yılları Karşılaştırılmalı Tablolar Analizi, 2011-2015 yılları arası Trend Analizi, Dikey Analiz ve Oran Analizi yapılmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen Finansal Analizin temel sonuçları şunlardır; • İşletmelerin genel olarak varlık-kaynak yapısında dengesizlik mevcuttur. • İşletmeler satışların azalması, maliyet ve giderlerin artması sonucu dönemi zararla kapatmışlardır. Bu da, işletmelerin dönen varlıklarına negatif etki etmektedir. • İşletmelerin satışlarının azalması, kredili satışlarının artması ve ticari borçlarının artması gibi nedenlerle varlıkların finansmanında ağırlıklı olarak öz kaynaklar kullanan bazı işletmeler likidite sorunuyla karşılaşmaktadır. • Dönemi zararla kapatan işletmelerin finansman giderleri, genellikle yüksek düzeyde gerçekleşmiştir. • Likidite sorunu yaşayan işletmelerin yıllar itibarıyla dönen varlıkların artmasına veya azalmasına karşılık kısa vadeli borçları artış göstermiştir. Bunun temel nedenleri; işletmelerin satışlarının azalması, satışların maliyetlerinin artması, faaliyet giderlerinin artması ve finansman giderlerin artması olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study to analyze the financial statements of the companies in XTRZM Stock index change,“Borsa Istanbul”by using analysis techniques and demonstrate a yearly financial performance. In the first part of study features of hotel companies, their classification, organizational and the place of finance in this structure are analyzed. The second part deals with definition and importance of financial analysis, types of analysis, techniques used in financial analysis. The financial analysis of the tourism companies operating in XTRZM index“Borsa Istanbul”was conducted in the application part of this study. The necessary information was obtained from the Public Disclosure Platform. Comparative Financial Statement Analysis for the years 2013-2014, Trend Analysis, Vertical Analysis and Ratio Analysis for the years 2011-2015 were made in this study by using yearly financial reports. The main results of this study are the following; • As a result of sales decline, sales and the other expenses increase ended the period with a loss. And this has an impact on the assets of the business. • The decrease in sales or increase in credit sales and in addition, the increase in trade receivables by the companies using their own capital for financing the assets make them confront liquidity problem. • Financial expenses in the enterprises that ended the period with a loss were realized at a high level. • In spite of increase or decrease of floating assets by years of businesses which face liquidity shortage, their short terms debts increased. Main reason of this is decrease in sales, reduction in cash of sales, increases in operating expenses and financial costs. • There is a major imbalance in the asset-liability structure of businesses.