Müteşâbih hadîslerin yorumu
The interpretation of the allegorical hadith
- Tez No: 412072
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
“Müteşâbih Hadîslerin Yorumu”isimli bu çalışma, hadîs ilminin en zor konularından müteşâbih hadîslerin yorumlanması meselesini alanla ilgili yazılmış ve bir kısmı da yazma olan müstakil eserlerden hareketle incelemeyi hedeflemiştir. Araştırmanın birinci bölümünde müteşâbih kavramı ve müteşâbih hadîslerin yorumuyla ilgili yazılan eserler tanıtılmış, ikinci bölümde ise müteşâbih hadîslerin anlaşılmasına etki eden unsurlar ve bu tür hadîslerin yorumuna dair genel yaklaşımlar konu edilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde konuyla ilgili müstakil eserlerde yer alan bilgilerden hareketle müteşâbih hadîslerin yorumundaki temel ilkeler işlenmeye çalışılmış, dördüncü bölüm de ise bu ilkeler ışığında müteşâbih hadîslerin yorumlama metodlarına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise tezde ulaşılan bazı noktalara temas edilmiş ve bu alanla ilgili yapılabilecek bazı çalışmalara işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
“The interpretation of the allegorical hadith”has the goal of analyzing one of the most difficult subjects of the study of hadith 'allegorical hadith' starting with independent handwritten works written in this field. The first chapter is about the concept of 'allegoric' and the written works about the interpretation of the allegorical hadith are presented. The reasons of the influences referring to the understanding of allegorical hadith and the general approach regarding to the interpretation of the allegorical hadith are presented in the second chapter. In the third chapter, the basic principles are observed starting with the information mentioned in independent handwritings. And on the hand of these basic principles, the methods of the interpretation of the allegorical hadith are presented in the fourth chapter. Finally some subjects who draw attention in the research are pointed out.