İsm-i tafdil kalıplarının Kur'an-ı Kerim'de kullanımı
The usage of comparati̇ves and superlati̇ves i̇n the Quran
  1. Tez No: 412080
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışma, İslam dininin temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'deki ism-i tafdil kalıplarını tespit etmekte ve sıklıklarını göstermektedir. Birinci bölümde hem sarf hem de nahiv ilminin konusu olan ism-i tafdilin genel özelliklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Kur'an-ı Kerim'de bulunduğu tespit edilen 62 farklı kökten türetilmiş 767 ism-i tafdilin kökleri tek tek açıklanmış, morfolojik(sarf açısından), sentaktik(nahiv açısından) ve kullanım çeşitleri açısından ele alınmış, sıklıkları verilmeye çalışılmıştır. Ve bu ism-i tafdiller ayetler ile örneklendirilmiştir. Bu çalışmamız ile Kur'an-ı Kerim'de yer alan ism-i tafdillerin kullanım şekillerini saptamayı hedefledik. Kur'an-ı Kerim'de kaç tane ism-i tafdil bulunmaktadır? Bu ism-i tafdiller neye göre en üstün ya da daha üstünlük anlamı ifade etmektedir? Hangileri daha sık kullanılmıştır? gibi sorulara cevaplar arayarak ilahi vahiydeki ism-i tafdilleri incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study, which is composed of introduction, result and two sections, define forms of comparatives and superlatives and show their frequency in the Quran that is basic source of Islam. In the first chapter, comparatives and superlatives are investigated in terms of grammar, morphology and syntax. In the second chapter, all 767 comparatives and superlatives which are rooted from 62 different words are explained individually. They are discussed according to their morphology, frequency, syntax and different usage types. An example from the Quran is given for each of them. Our purpose with this study is to determine the usage of the comparatives and superlatives in the Quran. We try to investigate in this study number of comparatives and superlatives in the Quran, the comparison of these comparatives and superlatives according to their supremacy, frequency and their meaning.